práve ste tu : Svet Svet Francúzi si volia prezidenta, chystá sa výsledková kamufláž

Francúzi si volia prezidenta, chystá sa výsledková kamufláž

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

PARÍŽ 22. apríla (WEBNOVINY) - Francúzi v nedeľu pristúpia k volebným urnám, aby rozhodli o svojom novom prezidentovi.

Ten by však mal vzísť až z májového druhého kola, v ktorom by sa mali stretnúť dvaja najväčší favoriti - úradujúci prezident Nicolas Sarkozy a socialista Francois Hollande. Prieskumy verejnej mienky jednoznačne ukazujú, že do druhého kola volieb by mali postúpiť bez väčších problémov. Druhé kolo je na programe 6. mája.

Na treťom mieste by mala skončiť Marine Le Penová, ktorá by mala získať okolo 15 percent. O post prezidenta krajiny galského kohúta sa celkovo uchádza desať kandidátov, z toho tri ženy.

Ak by si Francúzi zvolili Hollanda, bol by prvým socialistickým prezidentom Francúzska od čias Françoisa Mitteranda. Právom voliť disponuje takmer 44 zo 65 miliónov Francúzov a prvé pomerne presné odhady výsledkov by mali byť známe hneď po zatvorení volebných miestností, teda po 20:00.


Prezident má druhú najsilnejšiu politickú funkciu v Európe

Pozícia prezidenta Francúzska je de facto druhou najsilnejšou politickou funkciou v Európe, hneď za postom predsedu nemeckej vlády. Krajina galského kohúta je totiž poloprezidentskou republikou, čo na rozdiel od väčšiny európskych krajín dáva jej prezidentovi právo vyberať premiéra, menovať a odvolávať členov vlády či rozpúšťať parlament. Francúzsky prezident je taktiež vrchným veliteľom ozbrojených zložiek krajiny a má prístup ku kódom k jadrovým zbraniam.

Od roku 2002 je funkčné obdobie francúzskeho prezidenta päťročné, teda o dva roky kratšie ako predtým. Sídlom francúzskeho prezidenta je Elyzejský palác v centre Paríža.


Predčasné zverejnenie výsledkov môže vyjsť na 75-tisíc

Francúzske úrady v piatok varovali pred trestným stíhaním osôb, ktoré ešte pred zatvorením všetkých volebných miestností akýmkoľvek spôsobom zverejnia predbežné výsledky nedeľňajšieho prvého kola prezidentských volieb.

Ústredná volebná komisia pohrozila podaním trestného oznámenia na autora predčasne zverejnených neúplných výsledkov, odhadov na internete alebo iným spôsobom, pričom páchateľovi údajne hrozí pokuta až vo výške 75-tisíc eur.

Na internetových sociálnych sieťach sa tak už objavili návrhy kamuflovať zverejnené výsledky volieb premenovaním kandidátov na štáty. Socialista Francois Hollande by bol Holandskom v narážke na formálnu podobnosť a Sarkozyho by údajne mohlo zastúpiť Maďarsko v odkaze na jeho maďarský pôvod.

Štatistika

 
Aktuálne máme 404 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.