práve ste tu : Svet Udalosti Vojna v Iraku sa oficiálne končí

Vojna v Iraku sa oficiálne končí

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BAGDAD 15. decembra (WEBNOVINY) - Americká armáda vo štvrtok oficiálne ukončila vojnu v Iraku. Stalo sa tak takmer deväť rokov po invázii na čele s USA, ktorá zvrhla z moci diktátora Saddáma Husajna.

"Po tom, čo Iračania a Američania preliali veľa krvi, sa misia v Iraku, ktorý si vie vládnuť a zabezpečiť sa, stala realitou," povedal na ceremónii pri príležitosti skončenia vojny americký minister obrany Leon Panetta.


Do konca roka opustí Irak najmenej 4 000 amerických vojakov a krajina tak ostane odkázaná sama na seba. Hlavnými výzvami pre vládu v Bagdade bude boj proti oslabeným ale stále neústupčivým povstalcom, sektárske napätie ako aj politická neistota.

"Je ťažšie ukončiť vojnu, ako ju začať," povedal už v stredu prezident Barack Obama, ktorý spravil z ukončenia deväťročného konfliktu jeden zo svojich najdôležitejších politických sľubov. Ocenil "bojovanie a umieranie, krvácanie a budovanie" Američanov v Iraku a v konečnom dôsledku podľa neho "mimoriadny úspech" vojny, s ktorou nesúhlasil.

Spomenul tiež "vysokú cenu", ktorú za ňu zaplatili a uviedol, že Amerika sa musí poučiť z konfliktu, ktorý rozdelil americkú aj svetovú politiku.

Počas vojny v Iraku, ktorá začala inváziou pod vedením USA v roku 2003, zahynulo 4 500 amerických vojakov. Prezident Obama prisľúbil, že americké jednotky opustia Irak do konca roka 2011.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 141 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.016 s.