práve ste tu : Svet Udalosti Americkí vojaci opustili poslednú vojenskú základňu v Iraku

Americkí vojaci opustili poslednú vojenskú základňu v Iraku

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

NÁSIRÍJA 16. decembra (WEBNOVINY) - Armáda Spojených štátov v piatok odovzdala irackým partnerom poslednú zo svojich základní na území krajiny, do ktorej vtrhla pred necelými deviatimi rokmi s cieľom zosadiť režim dlhoročného prezidenta Saddáma Husajna.

Bývalá základňa irackého letectva, pre ktorú Američania používali názov Camp Adder, sa nachádza juhozápadne od mesta Násiríja a v čase najväčšej slávy ju využívalo až 15-tisíc amerických vojakov. Okrem iného je známa aj tým, že v jej ochrannom pásme sa nachádzajú zvyšky sumerského mesta Ur, rodiska biblického praotca Abraháma. Slávnostné odovzdanie sa uskutočnilo iba deň po tom, ako americká armáda neďaleko Bagdadu usporiadala slávnosť pri príležitosti ukončenia vojny v Iraku.

Američania v poslednom období v Iraku využívali už len niekoľko zo svojich základní, ktorých mali kedysi v krajine viac ako 500. Podľa dohody s Bagdadom mali všetky zostávajúce zariadenia odovzdať do rúk Iračanov do konca tohto roka. Z krajiny sa dovtedy musia stiahnuť aj poslední americkí vojaci. Výnimkou je len niekoľko menších útvarov, ktoré budú pokračovať vo výcviku irackých kolegov a zabezpečovať ochranu diplomatickej misie Spojených štátov.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 153 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.