práve ste tu : Svet Udalosti Nerobme z eura fetiš, vyzýva knieža Schwarzenberg

Nerobme z eura fetiš, vyzýva knieža Schwarzenberg

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

PRAHA 18. decembra (WEBNOVINY) - Zo spoločnej európskej meny by sme nemali robiť fetiš, keďže Európa by bez veľkých problémov prežila aj jej pád.

Myslím si to český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg, ktorý poskytol rozhovor pre sobotňajšie vydanie nemeckého denníka Rheinische Post.

V ňom sa okrem eura s pochybnosťami vyjadril aj v súvislosti so svojimi šancami na zisk prezidentského postu, ktoré považuje za čoraz nižšie, keďže Česi sa podľa neho "posúvajú doľava", no vyslovil sa za silnú vedúcu pozíciu Nemecka. V tejto súvislosti odmietol obavy zo vzniku akejsi "štvrtej ríše", keďže strach z nemeckej hegemónie je podľa neho nezmyselný.

"Európa, to je politický projekt. To, že tento projekt bol ekonomicky obrovsky úspešný a jedným z nástrojov tohto úspechu je euro, je dobré, ale euro nebolo najvyšším politickým cieľom a preto by sme z neho teraz nemali robiť fetiš, od ktorého údajne všetko závisí," tvrdí Schwarzenberg, ktorý zastáva názor, že Česko by sa malo podieľať na záchrane eurozóny. Tú by však z krízy malo vyviesť Nemecko a preto súhlasí s názorom svojho poľského kolegu Radoslawa Sikorského.

Korene samotnej krízy vidí v nedostatku morálky a "blahobytnom spustnutí, kedy politici po desaťročia nechávali štáty úmyselne žiť nad pomery a rozdávali s vidinou budúcich volieb".

Podľa Schwarzenberga ale môže kríza i pomôcť, ak bude vnímaná ako istý šok. To sa však podľa neho zatiaľ nedeje. "Je to tvrdé, takto to povedať, no kríza zatiaľ zrejme ešte natoľko nebolela, aby bola liečivá," píše portál iDNES.cz citujúc jeho vyjadrenia pre nemecký Rheinische Post.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 299 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.