práve ste tu : Svet Udalosti Zomrel bývalý český prezident a disident Václav Havel

Zomrel bývalý český prezident a disident Václav Havel

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

PRAHA 18. decembra (WEBNOVINY) - Vo veku 75 rokov v nedeľu zomrel bývalý český prezident Václav Havel. Český médiám to potvrdil jeho bývalý tajomník Vladimír Hanzel.

Podľa jeho slov Havel podľahol svojim dlhotrvajúcim zdravotným problémom v nedeľu v ranných hodinách. Stalo sa tak v rodinnom kruhu v jeho letnom sídle Hrádeček u Trutnova.

Slovenská premiérka Iveta Radičová sa o smrti exprezidenta Václava Havla dozvedela počas živého vysielania diskusnej relácie STV O päť minút dvanásť.

"Chcem vyjadriť všetkým, ktorých sa to dotýka, hlbokú sústrasť," povedala Radičová. Premiérka sa s Havlom stretla pred pár dňami na odovzdaní ceny Jána Langoša v Prahe, kde exprezident prijal toto ocenenie. "Bol osobne prítomný a jeho vlastným šarmom nám všetkým zaželal to, čo Janko Langoš – vysielať vnútornú rovnováhu a pokoj. Je mi to nesmierne ľúto," uzavrela.

"Pán prezident Havel bol symbolom toho, čo sa stalo v roku 1989. Urobil pre túto zem strašne moc, pre pokojný prechod k demokracii, pre vybudovanie základných demokratických štruktúr, pre začlenenie krajiny do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie," povedal v prvej reakcii pre portál ct24.cz český premiér Petr Nečas a pokračoval: "Môj rešpekt voči nemu a obdiv vždy prevažoval nad tím, s čím som nesúhlasil."

Václav Havel sa naposledy objavil na verejnosti minulý týždeň, kedy v Prahe prijal svojho priateľa Dalajlámu a prevzal Cenu Jána Langoša. V októbri oslávil politik, dramatik, spisovateľ a ochranca ľudských práv 75. narodeniny.


Profil osobnosti

Václav Havel, spisovateľ a dramatik, poslední prezident Československa a prvý prezident České republiky sa narodil 5. 10. 1936 v známej pražskej podnikateľskej rodine. Počas Pražskej jari pôsobil v Klubu nezávislých spisovateľov a Klube angažovaných nestraníkov.

S nástupom tzv. normalizácie, ktorá nasledovala po invázii vojsk Varšavskej zmluvy musel opustiť divadlo. Následne sústavne vystupoval proti politickej represii.

V roku 1975 napísal otvorený list prezidentovi Gustavu Husákovi. Vyvrcholením jeho politické aktivity v tejto dobe bolo publikovanie Charty 77. Bol jedným zo zakladateľov tejto iniciatívy a jedným z ich prvých troch hovorcov V apríli 1979 sa stal spoluzakladateľom Výboru na obranu nespravodlivo stíhaných. Za všetky tieto aktivity bolo trikrát uväznený.

Václav Havel bol jednou z vedúcich postav novembrových udalosti roku 1989 a symbolom konca komunistického režimu v Československu. Bol zvolený za prvého československého prezidenta po páde totality. V novembri 1989 sa Václav Havel stal vedúcou osobnosťou politických zmien a tvárí nežnej revolúcie.

Druhýkrát bol za prezidenta zvolený po prvých slobodných voľbách v máji 1990. Kedy bolo jasné, že federácia sa Slovenskom speje k rozdeleniu, odstúpil v júli 1992 zo svojej funkcie a na niekoľko mesiacov sa z politického života stiahol. V januári 1993 ho Poslanecká snemovňa zvolila za prvého prezidenta Českej republiky.

Kým v Česku jeho popularita behom doby v prezidentskom úrade klesala, renomé v zahraničí to nijako neovplyvnilo. Havel zostal ikonou boja za slobodu a demokraciu. Opakovane bol nominovaný na Nobelovu cenu mieru, no nikdy ju nezískal.

Správu aktualizujeme

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 227 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.014 s.