práve ste tu : Svet Udalosti Štátny smútok potrvá v Česku tri dni, od stredy do piatku

Štátny smútok potrvá v Česku tri dni, od stredy do piatku

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

PRAHA 19. decembra (WEBNOVINY) - Štátny smútok z dôvodu úmrtia exprezidenta Václava Havla vyhlási kabinet českého premíéra Petra Nečasa na tri dni od stredy do piatku. Pre agentúru Mediafax to v pondelok potvrdil dôveryhodný zdroj.

"Vláda sa na svojom pondelňajšom mimoriadnom zasadnutí uznesie na tom, že štátny smútok bude vyhlásený od stredy do piatku," uviedol zdroj.

Svoju účasť na pohrebe exprezidenta Havla prisľúbila podľa jeho tajomníčky Sabiny Tančevovej aj americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová. Kto z ďalších politikov a hláv štátov zo zahraničia sa príde s Havlom rozlúčiť, zatiaľ nie je jasné.

Od pondelka rána sa ľudia môžu na Pražskom hrade podpisovať do kondolenčných kníh. Verejnosť sa môže exprezidentovej pamiatke pokloniť počas pondelka od 12.00 do 20.00 a v utorok od 10.00 do 20.00 v kostole v Pražskej križovatke, kde bude vystavená rakva s jeho pozostatkami. Potom rakvu na dva dni prevezú na hrad. Podľa českých médií by sa štátny pohreb mal konať v piatok 23. decembra.

Václav Havel zomrel v nedeľu vo veku 75 rokov na svojom obľúbenom vidieckom sídle na Hrádečku na Trutnovsku.

Václav Havel zmenil celý národ, píšu české médiá

České médiá venovali v pondelok bezprecedentný priestor pamiatke zosnulého exprezidenta Václava Havla, ktorý skonal v nedeľu vo veku 75 rokov. Bývalý disident a dramatik bol podľa niektorých novinárov "dušou českej revolúcie", podľa iných zase "zmenil celý národ".

"Niektorí sa na neho pozerajú ako na nenapraviteľného idealistu, iní ako na slávneho umelca. Ale každý, kto počul o malej krajine v srdci Európy, ho pravdepodobne bude vidieť ako symbol boja proti diktatúre," píše sa v pondelkovom vydaní najčítanejšieho českého seriózneho denníka Mladá Fronta DNES.

Konkurenčné Lidové noviny takisto oslavujú Havla ako jednu z ikonických osobností českej histórie. "Bol jediným českým prezidentom, ktorý vystúpil s prejavom v americkom Kongrese, kde si vyslúžil búrlivé ovácie. Bol jedinečným politikom, pretože v podstate ani žiadnym politikom nebol," uvádzajú Lidové noviny.

Havlovu pamiatku si v pondelok uctil aj bulvár. Noviny Blesk vyšli so špeciálnou titulnou stranou s exprezidentovým portrétom a nápisom Muž, ktorý zmenil národ - Ďakujeme.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 283 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.