práve ste tu : Veda a technika

Internetové spravodajstvo Slowo.sk

LIPŠIC: Ochrana Harabina stála 167-tisíc eur ročne

Napísať e-mail Vytlačiť PDF
LIPŠIC: Ochrana Harabina stála 167-tisíc eur ročne

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
BRATISLAVA 14. júla - Ochrana predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina stála daňových poplatníkov približne 167-tisíc eur ročne, tvrdí minister vnútra Daniel Lipšic. Cena podľa neho odráža aj Harabinovu ochranu počas jeho exotických služobných zahraničných ciest v Austrálii, Brazílii a Číne. Predseda Najvyššieho súdu SR nemal ochranu do roku 2008. "Ochrana bola predsedovi Najvyššieho súdu SR pridelená až vtedy, keď odišiel Štefan Harabin z postu ministra spravodlivosti SR. Nie je zvykom, aby predsedovia najvyšších súdov v štátoch EU mali pridelenú ochranu,“ konštatuje Lipšic.

Harabin: Zrušenie ochrany je politický revanš


Harabinova Kancelária dnes vyhlásila, že Lipšic na seba berie plnú morálnu a politickú zodpovednosť, keď navrhuje stiahnuť Harabinovu ochranu. Takýto postup označila za politický revanš, a nie odborné riadenie Policajného zboru. „Možno práve fyzická likvidácia je jedna z možností ako sa zbaviť názorového oponenta, ktorý patrí medzi sudcov s najviac doživotiami pre vrahov,“ nazdáva sa Harabinova kancelária. Argumentuje, že v minulosti sa predsedovi Najvyššieho súdu viackrát vyhrážali. "Ministerstvo vnútra SR nemá informáciu o tom, že by v súčasnosti predseda Harabin pojednával nejaký závažnejší trestný prípad," reagoval rezort vnútra.

Poslanec a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) hovorí o Lipšicovej osobnej antipatii, ktorá sa premietla do systémových opatrení. "Je nelogické, že sudcovia prvostupňového Špecializovaného trestného súdu požívajú ochranu, ale na odvolacom Najvyššom súde nemá prináležať ani len jeho vedeniu,“ povedal Kaliňák.

Vláda dnes schválila návrh ministra Lipšica, ktorý ruší uznesenie zo 17. decembra 2008. Nový minister prehodnotil ochranu najvyššieho sudcu, aby ušetril. Materiál spred dvoch rokov rozšíril okruh osôb, ktoré môžu využívať ochranu o predsedu Najvyššieho súdu. V predkladacej správe sa však uvádza, že ochrana sa mu poskytuje preto, že bola zriadená Súdna rada, ktorej predsedom sa automaticky zo zákona stáva predseda Najvyššieho súdu SR. „Tým sa výrazne zmenilo aj postavenie predsedu Najvyššieho súdu SR, ktorý sa stal jedným z najvyšších ústavných činiteľov reprezentujúcich súdnictvo a súdnu moc,“ píše sa v predkladacej správe k materiálu z decembra 2008.

SITA
Zdroj ©WEBNOVINY

Podľa Clintonovej bin Ládin je stále v Pakistane

Napísať e-mail Vytlačiť PDF
 Podľa Clintonovej bin Ládin je stále v Pakistane

Foto: SITA, AP
ISLAMABAD 19. júla - Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová v pondelok v televíznom interview v Islamabade povedala, že podľa nej Usáma bin Ládin sa stále nachádza v Pakistane. "Myslím si, že bin Ládin je stále tu v Pakistane a veľmi by pomohlo, keby sme ich (lídrov al-Kájdy) mohli zajať."

V júni šéf americkej spravodajskej služby CIA Leon Panetta povedal, že líder al-Kájdy, ktorý je najhľadanejším teroristom na svete, ostáva aj deväť rokov po zmiznutí "veľmi dobre ukrytý". V ťažko dostupnom horskom teréne v Pakistane, kde sa bin Ládin podľa všetkého nachádza, sú podľa Panettu "okolo neho ohromné bezpečnostné opatrenia". Napriek tomu si však šéf CIA myslí, že pátranie po bin Ládinovi nie je beznádejné. "Ak v našej snahe nepoľavíme, nakoniec ho odtiaľ môžeme vyduriť," povedal.

SITA/AFP
Zdroj ©WEBNOVINY

Lorenzo víťazom kvalifikácie MotoGP na VC USA

Napísať e-mail Vytlačiť PDF
Lorenzo víťazom kvalifikácie MotoGP na VC USA

Jorge Lorenzo
Foto: SITA/AP
LAGUNA SECA 25. júla - Víťazom sobotňajšej kvalifikácie pred nedeľňajšou Veľkou cenou USA na okruhu v Laguna Seca, deviateho podujatia seriálu MS cestných motocyklov, sa v "kráľovskej" triede MotoGP stal Španiel Jorge Lorenzo na Yamahe pred víťazom piatkového tréningu Austrálčanom Caseym Stonerom na Ducati. Lorenzo získal "pole position" piatykrát za sebou a po šiesty raz v sezóne. Tretí najlepší kvalifikačný čas dosiahol Talian Andrea Dovizioso na Honde. Úradujúci majster sveta Valentino Rossi z Talianska, ktorý sa len nedávno vrátil na okruhy po šesťtýždňovej prestávke spôsobenej zlomeninou nohy a podujatie v USA bude preňho druhým po zotavení sa zo zranenia, skončil v kvalifikácii šiesty.

Výsledky - sobota - kvalifikácia:
MotoGP: 1. Jorge Lorenzo (Šp./Yamaha) 1:20,978, 2. Casey Stoner (Austr./Ducati) 1:21,169, 3. Andrea Dovizioso (Tal./Honda) 1:21,617, 4. Dani Pedrosa (Šp./Honda) 1:21,655, 5. Ben Spies (USA/Yamaha) 1:21,679, 6. Valentino Rossi (Tal./Yamaha) 1:21,688.

SITA
Zdroj ©WEBNOVINY

Taliban zabil jedného z unesených vojakov USA

Napísať e-mail Vytlačiť PDF
Taliban zabil jedného z unesených vojakov USA

Foto: SITA/AP
KÁBUL 25. júla (WEBNOVINY/AP) - Radikálne islamské hnutie Taliban zabilo jedného z dvoch unesených amerických vojakov, ktorí zmizli v piatok vo východoafganskej provincii Lógar. Povstalci z Talibanu prostredníctvom svojho hovorcu Zabjuláha Mudžahída v nedeľu tiež dodali, že druhý vojak je nažive a držia ho v zajatí, pričom o jeho osude sa ešte rozhodne. Extrémisti podľa niektorých zdrojov navrhli výmenu rukojemníka za zajatých povstalcov, ktorí sú v afganských väzniciach. Zmiznutie vojakov potvrdili velenia americkej armády aj Severoatlantickej aliancie (NATO).

Obaja Američania slúžili v rámci misie Medzinárodných síl pre podporu bezpečnosti v Afganistane (ISAF) a stratili sa v piatok večer po tom, ako autom odišli z Kábulu a údajne smerovali do oblasti kontrolovanej Talibanom. Ich vozidlo sa našlo v sobotu v provincii Lógar. Koaličné jednotky spustili okamžite rozsiahlu pátraciu akciu. Americká armáda v sobotu prostredníctvom miestneho rozhlasu ponúkla za prepustenie vojakov odmenu vo výške 20 tisíc dolárov.

SITA
Zdroj ©WEBNOVINY

V EÚ žije už viac ako pol miliardy ľudí

Napísať e-mail Vytlačiť PDF
V EÚ žije už viac ako pol miliardy ľudí

Ilustračné foto SITA/Michal Burza
BRUSEL 27. júla - Populácia Európskej únie prekročila prvýkrát v histórii magickú hranicu pol miliardy. V utorok o tom informoval štatistický úrad Eurostat. Počet obyvateľov únie podľa neho dosiahol číslo 501,1 milióna ešte 1. januára tohto roka. V porovnaní s predošlým rokom tak populácia únie vzrástla o 1,4 milióna osôb.

Podľa Eurostatu stoja za týmito pozitívnymi číslami predovšetkým imigranti. Tých v roku 2009 v rámci EÚ pribudlo 900 tisíc, zatiaľ čo novonarodených Európanov po odrátaní počtu mŕtvych bolo v porovnaní s predošlým rokom len asi o 500 tisíc viac. Eurostat ešte v roku 2008 predpovedal, že do roku 2015 bude celkový počet úmrtí v rámci členských štátov európskej dvadsaťsedmičky vyšší ako počet novonarodených obyvateľov EÚ. Jediným zdrojom rastu populácie sa tak stane prisťahovalectvo.

Najvyšší prirodzený prírastok obyvateľov zaznamenal Eurostat v roku 2009 v Írsku, Veľkej Británii a Francúzsku, zatiaľ čo najmenej obyvateľov v pomere k celkovej populácii pribudlo v Nemecku a Rakúsku. Miera úmrtnosti je najalarmujúcejšia v Bulharsku, Lotyšsku a Maďarsku, kde je počet úmrtí vyšší ako počet novonarodených jedincov.

SITA/AP/AFP
Zdroj ©WEBNOVINY

Panasonic predstavil domácu 3D kameru

Napísať e-mail Vytlačiť PDF
Panasonic predstavil domácu 3D kameru

Foto: SITA
BRATISLAVA 26. júla - Nová kamera je vybavená trojčipovým 3MOS systémom so zdokonalenou technológiou redukcie šumu (NR), režimom progresívneho snímania 1080 (1080/50p) a novým systémom hybridnej stabilizácie obrazu HYBRID O.I.S.

Trojrozmerné snímanie
Prirodzené priestorové videnie ľudí je spôsobené tým, že človek vníma obraz inak pravým a inak ľavým okom. Tento rozdiel sa nazýva binokulárna disparita a ľudský mozog vďaka nemu vníma priestor aj jeho hĺbku. Videokamera SDT750 je vybavená špeciálnym 3D objektívom, ktorý simultánne sníma obraz pre ľavé a obraz pre pravé oko cez dve optické sústavy, ktoré ho tvoria. Obraz snímaný touto metódou „side-by-side“ má rozlíšenie 960 x 1080 pixelov pre každé oko zvlášť. Videozáznam je možné prehrať aj na bežných televízoroch v 2D, priestorový 3D záznam je možné reprodukovať len na kompatibilných 3D televízoroch.

Videokamera SDT750 je vybavená špeciálnym 3D objektívom, ktorý simultánne sníma obraz pre ľavé a obraz pre pravé oko cez dve optické sústavy, ktoré ho tvoria. Obraz snímaný touto metódou „side-by-side“ má rozlíšenie 960 x 1080 pixelov pre každé oko zvlášť.Foto: PanasonicO maximálnu kvalitu záznamu sa stará trojčipový 3MOS systém. Využitím troch MOS snímačov s plným HD rozlíšením zaručuje vysokú kvalitu obrazu v dynamických i statických záberoch s celkovým počtom 7 590 000 pixelov (3 x 2 530 000 pixelov). Kombináciou 3MOS systému, nového objektívu LEICA DICOMAR (F1,5 - 2,8) a procesora Crystal Engine Pro zvýšil Panasonic efektivitu zachytávania svetla i citlivosť, a súčasne znížil šum až o polovicu. Videozáznam má vynikajúcu kvalitu aj pri natáčaní v horších svetelných podmienkach.

Jednoduché ovládanie
Obsluhu kamery výrazne zjednodušuje Inteligentná automatika iA, ktorá sa sama postará o nastavenie najvhodnejšieho záznamového režimu. Okrem funkcií, ako sú rozpoznávanie známych tvárí, sledovanie zaostrenia/expozície AF/AE Tracking, inteligentný výber scény, detekcia tváre a inteligentné riadenie kontrastu obsahuje inteligentná automatika aj novinku - nový systém hybridnej stabilizácie obrazu HYBRID O.I.S. Vyspelý systém koriguje rozostrenie spôsobené chvením ruky pomocou optickej sústavy objektívu aj elektronicky. Pri elektronickej stabilizácii obrazu sa využíva tá časť snímača, ktorá ostáva nevyužitá pri zoomovaní. To umožňuje účinnú korekciu aj pri natáčaní v pohybe alebo zoomovaní.

Pre ešte účinnejšiu korekciu chvenia rúk je kamera vybavená funkciou O.I.S. Lock. Po stlačení tlačidla O.I.S. Lock na LCD paneli sa citlivosť detekcie maximálne zvýši a korigujú sa všetky nežiaduce pohyby videokamery.

Videokamera SDT750 je vybavená procesorom Crystal Engine PRO, ktorý pomáha snímať mimoriadne jasné a ostré dynamické snímky. Funkcia inteligentného zoomu umožňuje až 18x priblíženie, pričom zachováva obraz ostrý do posledného detailu. Nová funkcia redukcie šumu (Noise Reduction) zase minimalizuje šum pri snímaní slabo osvetlených scén.

Objektív Leica Dicomar minimalizuje skreslenie a degradáciu kontrastu a rozlíšenia, ktorá sa prejavuje pri objektívoch s väčším ohniskovým rozsahom. Objektív so svetelnosťou F1,5 má veľký 46mm priemer a poskytuje výrazne jasnejší obraz než predchádzajúce objektívy. Širokouhlý 35mm objektív je vhodný pre natáčanie architektúry a prírodných scenérií, alebo skupinových záberov v interiéri, kde kameraman nemá kam cúvnuť, aby sa mu do záberu zmestili všetci.

Prstenec manuálneho ovládania poskytuje jednoduchý a praktický spôsob ovládania pri ostrení, zoomovaní, nastavovaní expozičných parametrov (clony a rýchlosti uzávierky) a vyváženia bielej. Použitie prstenca je výrazne pohodlnejšie ako prístup cez menu a nekladie medze kreativite užívateľa.

Prvá kamera, umožňujúca trojrozmerné nakrúcanie domáceho videa sa dostane na trh už na jeseň.Foto: PanasonicĎalšie funkcie:

5.1-kanálový systém priestorového zvuku Surround Sound
5.1-kanálový systém záznamu zvuku využíva 5 mikrofónov, takže pri reprodukcii záznamu na systéme domáceho kina sú diváci obklopení čistým a detailným zvukom, ktorý pôsobí tak verne, akoby boli stredobodom udalosti.

Eliminácia šumu vetra
Nová technológia Wind Noise Canceller, automaticky zistí a potlačí hluk vetra a zachová tak prirodzené zvuky so živou atmosférou.

Rýchle zapnutie
Videokamera sa zapína a vypína otvorením alebo zatvorením LCD panela. To umožňuje spustiť záznam v priebehu 1 sekundy od okamihu otvorenia LCD panela. Vďaka rýchlemu zapnutiu vám neuniknú ani nečakané momenty a zároveň šetríte energiu tým, že LCD panel je zatvorený a videokamera vypnutá vo chvíľach, keď sa nesníma.

Snímanie s dotykovým ovládaním
Videokamera je vybavená veľkým 3-palcovým LCD dotykovým panelom, na ktorom je možné jednoducho voliť jednotlivé ikony dotykom prsta a funkcie ovládať intuitívne, bez prerušenia sledovania snímaného objektu.
Zdroj ©WEBNOVINY

Vybuchol dom veliteľa Hamásu. Podozrievajú Izrael

Napísať e-mail Vytlačiť PDF
Vybuchol dom veliteľa Hamásu. Podozrievajú Izrael

Ilustračné foto SITA, AP
GAZA 2. augusta - V palestínskom Pásme Gazy v pondelok krátko po polnoci vybuchol dom veliteľa vojenského krídla militantného hnutia Hamás Alího Adnáfa. Podľa Palestínčanov na dom zhodilo bombu izraelské lietadlo, izraelská armáda to však popiera. Tvrdí, že v Pásme Gazy v tomto čase nič nepodnikala.

Pri výbuchu zahynuli podľa palestínskych zdrojov najmenej dvaja ľudia, ďalších 17 je zranených. Či je medzi nimi aj Adnáf, nie je známe.

SITA/AP
Zdroj ©WEBNOVINY

Renault a Mercedes dostali pokutu

Napísať e-mail Vytlačiť PDF
Renault a Mercedes dostali pokutu

Foto: SITA/AP
BUDAPEŠŤ 1. augusta - Tímy seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 Renault a Mercedes dostali pokutu 50 tisíc dolárov za nebezpečné "prešľapy" v boxoch počas nedeľňajšej Veľkej ceny Maďarska. Technici Renaultu pustili Roberta Kubicu v boxoch do cesty Adrianovi Sutilovi, tím Mercedesu musel platiť za nedostatočne upevnené koleso na monoposte Nika Rosberga.

Poliak Kubica sa v boxovej uličke zrazil s vozidlom nemeckého pilota tímu Force India Sutila, ktorý práve vchádzal na výmenu pneumatík. Technici Renaultu nepozorne v tom istom čase pustili 25-ročného Krakovčana do jeho dráhy. Sutil so zničeným monopostom už nemohol pokračovať v pretekoch a Nemec tiež odstúpil. Rosberg, ktorý vychádzal od svojich mechanikov, stratil ešte v boxovej uličke zadné koleso a musel rovnako ako Sutil predčasne skončiť.

SITA, Mediafax
Zdroj ©WEBNOVINY

O vyvlastňovacom zákone rozhodne ÚS čoskoro

Napísať e-mail Vytlačiť PDF
O vyvlastňovacom zákone rozhodne ÚS čoskoro

Ivetta Macejková
Foto: SITA/Ivan Fleischer BRATISLAVA 2. augusta - Ústavný súd (ÚS) SR rozhodne už čoskoro o podaní poslancov, ktorí spochybnili ústavnosť tzv. vyvlastňovacieho zákona, ktorý umožňuje stavať štátu diaľnice na majetkoch, ktoré mu nepatria. Po prvom pracovnom stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou to potvrdila predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková. "O tom sme hovorili, nebudem sa viazať termínom, ale bude to v dohľadnej dobe," povedala po stretnutí Macejková. Na ústavný súd dali zákon vtedy ešte opoziční poslanci, ktorí kritizovali zdĺhavosť rozhodovania v tomto prípade. Macejková odmieta, že by ústavný súd rozhodoval politicky. "Nerozhoduje politicky, rozhoduje zákonne," tvrdí predsedníčka ústavného súdu, ktorá dodala, že " je to na sudcovi spravodajcovi, keď ten má taký štýl práce aký má a pracuje tú dobu akú pracuje, tak mne to ostáva jedine akceptovať".

Na stretnutí s premiérkou sa podľa Macejkovej nehovorilo o pláne koalície, ktorá by chcela zmeniť funkčné obdobia ústavných sudcov tak, aby ich nemohla voliť jedna politická garnitúra. Macejková by však v tejto otázke nič nemenila. "Tak ako je to v ústave, tak je to správne," myslí si. Upozornila, že ústavný súd sa skladá z 13 sudcov. "Sudcovia tam rozhodujú podľa vedomia a svedomia, čiže myslím, že nie je otázka nakoľko, na aké obdobie sú tam," tvrdí Macejková.

Predsedníčka ústavného súdu potvrdila, že na stretnutí sa s Radičovou bavila aj o tom, že na ústavnom súde nie je elektronická podateľňa, čo pred časom kritizovala dnešná ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. "Môj názor na to je, že ústavný súd elektronickú podateľňu nemá mať - boli by sme asi úplne unikum v Európe," tvrdí Macejková, ktorá si myslí, že "rozdeľovanie došlých podaní, teda sťažností a návrhov je veľmi transparentné". Rozdeľujú ich v prítomnosti všetkých 13 sudcov. Podľa nej sa plénum súdu vyjadrilo, že elektronická podateľňa nie potrebná.Macejková nevie, na aké uznesenie pléna ústavného súdu sa dnes odvolal predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin, keď tvrdil, že z takého uznesenia vyplýva, že výkonná politická moc - rezort financií - nemôže kontrolovať Najvyšší súd SR. "Nie je mi to známe, vôbec mi to nie je známe o čom teda pán Harabin hovoril," uviedla Macejková, ktorá sa ku spomínanej kontrole nechcela vyjadrovať. Dodala, že oni na ÚS SR majú každý rok kontrolu aj z ministerstva financií aj z NKÚ.

SITA
Zdroj ©WEBNOVINY

Strana 1 z 565

Štatistika

 
Aktuálne máme 149 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.019 s.