práve ste tu : Veda a technika Príroda Vyhynul ďalší poddruh nosorožca jávskeho

Vyhynul ďalší poddruh nosorožca jávskeho

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) - Vo Vietname uhynul posledný nosorožec jávsky (Rhinoceros sondaicus) žijúci v kontinentálnej Ázii.

Išlo o zároveň posledného jedinca poddruhu Rhinoceros sondaicus annamiticus, ktorý tak odborníci zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) a International Rhino Foundation vyhlásili za vyhynutý.

Vedci si myslia, že nosorožca žijúceho v Národnom parku Cát Tien zabili pytliaci, pretože ho strelili do nohy a odrezali mu roh.

"Je smutné, že aj napriek toľkým investíciám na záchranu tohto poddruhu nosorožca všetko naše úsilie nedokázalo zachrániť toto jedinečné zviera. Vietnam stratil časť svojho prírodného dedičstva," uviedol riaditeľ vietnamskej pobočky WWF Tran Thi Minh Hien.

To, že šlo o posledného jedinca tohto poddruhu dokazuje genetická analýza trusu, ktorý odborníci zbierali v spomínanom národnom parku v rokoch 2009 a 2010, pričom od roku 2008 tohto nosorožca pozorovali iba raz.

Nosorožec jávsky mal pôvodne tri poddruhy, dva z nich sú však v súčasnosti už vyhynuté. Rhinoceros sondaicus inermis žil v severovýchodnej Indii, Bangladéši a Mjanmarsku a vyhynul už začiatkom 20. storočia. Rhinoceros sondaicus annamiticus sa zas vyskytoval vo Vietname, Laose, Kambodži, Thajsku a Malajzii.

Jediným prežívajúcim poddruhom je tak už iba Rhinoceros sondaicus sondaicus, ktorý sa pôvodne vyskytoval na ostrovoch Jáva a Sumatra. V súčasnosti však prežíva vo voľnej prírode už iba asi 40 jedincov, ktoré žijú v Národnom parku Ujung Kulon na západe Jávy. Informácie zverejnila webová stránka www.bbc.co.uk.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 54 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.