práve ste tu : Veda a technika Príroda V Argentíne objavili fosíliu malého cicavca s veľkými zubami

V Argentíne objavili fosíliu malého cicavca s veľkými zubami

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) - Tím argentínskych a amerických paleontológov objavil fosílne pozostatky doteraz neznámeho druhu malého pravekého cicavca, ktorý sa vyznačoval veľkými očnými zubami. Tento nález vedcom pomôže pri skúmaní evolúcie cicavcov a ich rozširovaní na Zemi.

Nový druh dostal vedecké meno Cronopio dentiacutus a žil pred približne sto miliónmi rokov na území dnešnej argentínskej provincie Río Negro. Ide o jedného z mála cicavcov objavených v Južnej Amerike, ktoré žili v čase, keď na Zemi dominovali dinosaury.

Patrí do radu Dryolestida, čo je vyhynutá skupina cicavcov, ktorých fosílie pozostávajú väčšinou zo zubov a čeľustí objavených v Severnej Amerike a Európe. Dorastal do veľkosti dnešnej myši, mal tenký rypák, malé oči a spomínané neobvykle veľké očné zuby, ktorých funkciu vedci zatiaľ nepoznajú.

"Jeho stoličky pripomínajú zuby cicavca, ktorý sa živí rôznym hmyzom, prípadne aj malými stavovcami ako sú jašterice. Netušíme však, na čo potreboval také veľké očné zuby. Je to pre nás prekvapením. Možno nimi napichoval niektoré druhy hmyzu, ale nemohol to robiť príliš veľkou silou, pretože inak by si sám spôsobil zranenie," uviedol Guillermo Rougier z University of Louisville, ktorý spolu s kolegami o svojom objave informoval v časopise Nature.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 249 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.