práve ste tu : Veda a technika Príroda V Papue objavili prvú v noci kvitnúcu orchideu

V Papue objavili prvú v noci kvitnúcu orchideu

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) - Tím holandských botanikov popísal nový druh orchidey, ktorá kvitne iba v noci. Ide o vôbec prvý takýto druh, ktorý vedci v súčasnosti poznajú. Dôvod, prečo táto orchidea kvitne iba v noci, však zatiaľ nepoznajú.

Orchideu objavil Ed de Vogel počas expedície na ostrove Nová Británia, ktorý je súčasťou štátu Papua-Nová Guinea. Spolu s kolegami Andrém Schuitemanom, Jaapom Janom Vermeulenom a Artom Vogelom nový druh pomenovali Bulbophyllum nocturnum.

Skutočnosť, že kvitne iba v noci, však vedci zistili, až keď jednu rastlinu doviezli do Holandska. Ed de Vogel si orchideu vzal domov, aby zistil, prečo jej puky začali vyzerať ako zvädnuté, keď dosiahli veľkosť, pri ktorej z nich mohli vzniknúť dvojcentimetrové kvety. Prekvapený vedec krátko na to zistil, že orchidea začala kvitnúť niekoľko hodín po súmraku, pričom kvety zostali otvorené aj niekoľko hodín po východe slnka. Rastlina však kvitne iba jednu noc, čo vysvetľuje, prečo puky tak rýchlo začnú vädnúť.

Vedci však zatiaľ nevedia, prečo tento druh kvitne iba v noci. "Myslíme si, že ich opeľujú malé mušky, ktoré si myslia, že tieto orchidey sú hubami. Kvety týchto orchideí sa v niektorých znakoch naozaj podobajú na huby. Mušky hľadajú miesta, kde by nakládli vajíčka a pravdepodobne tak robia v noci. Bulbophyllum nocturnum pravdepodobne vylučuje arómu, ktorú ľudia nedokážu ucítiť, aby ňou tieto mušky prilákali aj z veľkých vzdialeností," uviedol Schuiteman.

Na to, aby vedci zistili, či je táto hypotéza pravdivá, sú však potrebné pozorovania priamo v prírode. To však môže byť problém, keďže lokalitu, kde tento druh objavili, v súčasnosti ohrozuje ťažba dreva.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 169 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.