práve ste tu : Veda a technika Príroda Sucho v Texase ohrozuje poslednú kolóniu žeriava škriekavého

Sucho v Texase ohrozuje poslednú kolóniu žeriava škriekavého

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) - Vedci sa obávajú, že veľké suchá v americkom Texase môžu ohroziť jedinú prežívajúcu kolóniu žeriavov škriekavých (Grus americana). Tieto ohrozené vtáky trávia na pobreží Mexického zálivu zimné mesiace, počas ktorých sa živia predovšetkým krabmi a bobuľami.

Túto zimu však sucho spôsobilo, že voda v mokradiach je pre kraby príliš slaná a taktiež bobúľ je príliš málo. Žeriavy sa preto musia živiť predovšetkým mŕtvymi rybami. Ďalšou hrozbou sú jedovaté červené riasy, ktorým sa darí práve v slanej vode. Toxíny z týchto rias sa dostávajú do lastúrnikov, ktoré sú tiež potravou žeriavov.

"Máme veľké obavy. Monitorujeme preto túto populáciu veľmi pozorne, aby sme zistili, aká bude jej reakcia na tieto podmienky," uviedol Dan Alonso, správca chránenej oblasti Aransas National Wildlife Refuge. Práve v tejto lokalite každoročne zimuje približne polovica populácie žeriavov škriekavých, ktorých žije v súčasnosti už iba približne 300.

Naposledy postihlo Texas podobné sucho pred tromi rokmi, pričom vtedy zaznamenali úhyn 23 jedincov. Testy odhalili, že niektoré z vtákov uhynuli na vzácne ochorenia a podvýživu. Túto zimu zatiaľ zaznamenali len jeden úhyn, predpokladajú však, že sa toto číslo zvýši. Dostatok potravy a sladkej vody je pre žeriavy počas zimy veľmi dôležitý, pretože na rozdiel od iných sťahovavých druhov sa počas jarnej migrácie do Kanady nikde nezastavajú, aby sa nakŕmili. "Sucho môže mať na tento druh dlhodobý vplyv. Ak počas zimy nemajú k dispozícii dostatok proteínov, oveľa viac ich môže počas 4000 kilometrov dlhej cesty na hniezdiská na severe uhynúť," dodala biologička Lee Ann Linam z Texas Parks and Wildlife Department.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 350 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.