práve ste tu : Veda a technika Príroda Otec geológie Nicolas Steno zaujal i Google

Otec geológie Nicolas Steno zaujal i Google

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 11. január (WEBNOVINY) - Internetový prehliadač Google vzdal v utorok hold dánskemu priekopníkovi geológie Nicolasovi Stenovi. Úvodná stránka ukazuje šesť písmen vo farbách, ktoré žiaria farbami vrstiev hornín.

Logo tak ilustruje Stenov „princíp pôvodnej horizontality,“ čim položil základy stratigrafie. Táto oblasť geológie sa zaoberá vrstvami sedimentov, prípadne aj zvrstvených vyvretých hornín.

Steno sa narodil 11. januára 1638 v luteránskej rodine ako “Niels Stensen”.

Pôvodne začal študovať medicínu, ale v 20-tych rokoch opustil rodnú Kodaň a odišiel študovať do holandského mesta Leiden. Neskôr sa presťahoval za štúdiom anatómie do Talianska, kde ho upútal výskum žraločieho zubu. Priviedlo ho to k otázke, ako môže byť jeden pevný objekt zasadený do druhého.

Stenove názory o „pevných telesách v rámci inštitúcií“ publikoval vo svojej dizertačnej práci v roku 1669. Zmenu viery deklaroval Nicolas Steno vysvätením za kňaza v roku 1675 a o dva roky neskôr bol vysvätený za biskupa.

Významný geológ zomrel vo veku 48 rokov v nemeckom meste Schwerin v roku 1686. Takmer o 200 rokov neskôr ho blahorečil pápež Ján Pavol II, čím otvoril jeho cestu k prehláseniu za svätého. Informácie pochádzajú zo webových stránok wikipedia.org a washingtonpost.com.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 419 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.011 s.