práve ste tu : Veda a technika Príroda Takto sa pripravuje šesť pánd na život vo voľnej prírode

Takto sa pripravuje šesť pánd na život vo voľnej prírode

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) - Čína dnes začala s vypúšťaním pánd veľkých (Ailuropoda melanoleuca) narodených v zajatí do chránenej oblasti v provincii S’-čchuan.

Ide o najambicióznejší pokus o obnovenie populácie tohto ohrozeného druhu v jeho prirodzenom prostredí. Prvých šesť zo 108 pánd, ktoré vychovali v rámci Chengdu Giant Panda Rehabilitation Project, vypustili do oblasti s názvom Údolie pánd s rozlohou viac než 130 hektárov.

Ide o jedince vo veku dvoch až štyroch rokov, ktoré vybrali na základe ich pohlavia a zdravotného stavu. Na slávnostnom vypustení prvých jedincov sa zúčastnil aj bývalý basketbalista Yao Ming. Ten pri tejto príležitosti povedal: "Často keď pracujeme na rozvoji mesta či dediny, mali by sme tiež myslieť na prirodzené životné prostredie pandy veľkej. Nemali by sme myslieť len na to, aby sme im dali potravu a držali ich v zajatí“.

Zvieratá vypustia postupne

Pandy, ktoré pre tento projekt vybrali, budú vypúšťať postupne po menších skupinkách a následne monitorovať. Tie jedince, ktoré sa v prírode aklimatizujú, následne vypustia do širšej kontrolovanej oblasti.

"Údolie pánd má slúžiť predovšetkým ako priestor pre tréning vo voľnej prírode. Toto nie je oblasť, do ktorej do ich na konci projektu vypustíme,“ uviedol Fej Lisong, zástupca riaditeľa centra Chengdu Research Base of Giant Panda Breeding. V tejto počiatočnej zóne sa o pandy budú naďalej starať ošetrovatelia, ktorí im budú nosiť vodu a potravu. Pandy sa však budú postupne učiť nezávislosti.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 70 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.014 s.