práve ste tu : Veda a technika Príroda Odhalili tajomstvo pevnosti pavučín

Odhalili tajomstvo pevnosti pavučín

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) - Kľúčom k pevnosti pavučín je ich schopnosť prispôsobiť sa rôznym úrovniam mechanického zaťaženia. Tvrdia to americkí vedci z Massachusetts Institute of Technology (MIT), ktorí pomocou počítačových simulácií zisťovali, ako pavučiny reagujú na rôzne príčiny zaťaženia vrátane silného vetra na úrovni hurikánu. Výsledky svojho výskumu publikovali v časopise Nature.

Tím Markusa Buehlera z MIT zistil, že konštrukcia pavučiny a jej jedinečné vlastnosti umožňujú, že aj keď sa jedno vlákno roztrhne, zvyšok pavučiny zostane neporušený.

"Je to úžasný objav, pretože iné štruktúry sa takto nesprávajú. Ak sú napríklad budovy, autá alebo lietadlá vystavené veľkému mechanickému zaťaženiu, väčšinou sa rozbijú ako celok, čím sa stanú nefunkčnými," uviedol Buehler, ktorý spolu s kolegami skúmal na molekulárnej úrovni pavučiny rôznych druhov pavúkov vrátane križiaka obyčajného (Aradeus diameatus).

"Keď na vlákno pavučiny pôsobí mechanické zaťaženie, jeho unikátna molekulárna štruktúra sa rozvinie, čo má za následok natiahnutie vlákna. Odolnosť pavučiny nezávisí iba od pevnosti vlákna, ale aj od toho, ako sa jeho mechanické vlastnosti menia, keď ho naťahujete," vysvetlil Buehler.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 153 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.011 s.