práve ste tu : Veda a technika Príroda Mravce si pamätajú pach svojich nepriateľov

Mravce si pamätajú pach svojich nepriateľov

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) - Mravce si pri strete s členmi iných kolónií dokážu zapamätať pach svojich nepriateľov a následne túto informáciu odovzdajú ostatným mravcom zo svojho hniezda, čím si celá kolónia vytvorí takzvanú kolektívnu pamäť.

Zistili to austrálski vedci z The University of Melbourne, ktorí o svojom objave informovali v časopise Naturwissenschaften.

Odborníci na čele s Markom Elgarom skúmali správanie mravcov druhu Oecophylla smaragdina, ktorí si budujú hniezda na stromoch, pričom jedna kolónia môže mať až 500-tisíc členov.

Vedci najprv vytvorili poznávací test, pomocou ktorého sa mravce zo sledovanej kolónie stretávali s členmi inej kolónie.

Po 15 takýchto stretnutiach potom vytvorili falošnú inváziu, keď umiestnili do hniezda sledovanej kolónie dvadsať mravcov, ktorých už členovia sledovanej kolónie poznali na základe pachu.

Výsledkom bolo, že na týchto votrelcov zaútočili členovia sledovanej kolónie oveľa agresívnejšie, ak šlo o mravce, s ktorými sa niektorí členovia hniezda stretli počas poznávacích testov. Táto zvýšená agresivita voči známym nepriateľom pritom pretrvala minimálne šesť dní. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 114 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.010 s.