práve ste tu : Veda a technika Príroda Rybári vytiahli doposiaľ najdlhšieho žraloka bieleho

Rybári vytiahli doposiaľ najdlhšieho žraloka bieleho

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 22. apríla (WEBNOVINY) - Neďaleko mexického pobrežia tento týždeň vylovili žraloka bieleho (Carcharodon carcharias), ktorý rybárov ohromil svojou veľkosťou.

Predátora vylovili z mora už mŕtveho, no odtiahli ho na breh, aby sa na neho bližšie pozreli. „Boli sme ohromení a čoskoro sme si uvedomili, že máme pred sebou naozaj obrovského mŕtveho žraloka bieleho,“ povedal novinárom Guadalupe, jeden z rybárov, ktorí ho ťahali z vody.

Žralok meral vyše šesť metrov a mal 907 kilogramov. Podľa dostupných informácií dosahuje žralok biely maximálnu dĺžku 6,1 metra.

Tento žralok teda môže byť najväčší, aký bol kedy nájdený a zmeraný. Všeobecne uznávaným najväčším zdokumentovaným žralokom bielym je jedinec, ktorý meral šesť metrov. V roku 1987 ho našli pri pobreží západnej Austrálie.

Populácia žraloka bieleho sa dramaticky znížila v posledných dvoch desaťročiach, pričom najviac žralokov každoročne uhynie v dôsledku ilegálneho rybolovu, ale taktiež aj po stretoch s loďami. Podľa vedcov zo Stanford University žije v moriach už menej ako 3500 jedincov.

Žraloky biele sa stali obávanými predátormi v druhej polovici 70. rokov, po tom, čo americký režisér Steven Spielberg nakrútil snímku Čeľuste (1975) o obrovskom ľudožravom žralokovi bielom.

Informáciu zverejnila webová stránka huffingtonpost.com.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 130 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.016 s.