práve ste tu : Veda a technika Vesmír Vedci majú najlepší dôkaz o prítomnosti vody na Marse

Vedci majú najlepší dôkaz o prítomnosti vody na Marse

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) - Vozidlu Opportunity sa podarilo na Marse objaviť zatiaľ najpresvedčivejší dôkaz o tom, že sa na tejto planéte v minulosti vyskytovala tečúca voda.

Ide o žilu sadrovca vystupujúcu z horniny, ktorú Opportunity našiel na okraji marťanského kráteru Endeavour. Sadrovec sa väčšinou vytvára v mieste, kde voda preteká horninou. Vedci o tomto objave informovali na tohtotýždňovej konferencii Americkej geofyzikálnej únie v San Franciscu.

"Ide o vôbec najlepší dôkaz o niekdajšej prítomnosti vody na Marse, ktorý sa nám podarilo počas tejto misie objaviť. Všetky doterajšie dôkazy sme objavili mimo miesta ich vzniku, kam ich odvial vietor, pričom sa tiež zmiešali s iným materiálom. Tento sadrovec však vznikol tam, kde sme ho našli. Je súčasťou horniny, cez ktorú pretekala voda," uviedol Steve Squyres z Cornell University, ktorý je vedúcim misie Mars Exploration Rover Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Ďalšou úlohou vozidla Opportunity je vykonať analýzu ďalších žíl sadrovca a neskôr preskúmať útvary, ktoré by mohli tvoriť vodou vytvorené íly.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 178 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.011 s.