práve ste tu : Zdravie O zdraví Extáza môže pomôcť pacientom so psychickou traumou

Extáza môže pomôcť pacientom so psychickou traumou

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Ilustračné foto

BRATISLAVA 19. júla Droga extáza by mohla napomôcť úspešnosti terapie u pacientov trpiacich posttraumatickou stresovou poruchou (PTSP), uviedli americkí vedci. Výskum, ktorý odborníci uskutočnili na malej vzorke 20 pacientov, ukázal, že použitie drogy je bezpečné a zlepšuje účinky psychoterapie. Podľa vedcov je však na potvrdenie zistenia potrebný ďalší výskum.

Americkému tímu sa už podarilo získať povolenie na väčšiu štúdiu, do ktorej chcú zapojiť vojnových veteránov. Predpokladá sa, že droga u pacientov znižuje strach, čím im umožňuje mať väčší úžitok z terapeutických sedení.
Ako sa píše v Journal of Psychopharmacology, tím vyberal pacientov na základe prísnych kritérií. Pacienti museli mnoho rokov trpieť posttraumatickou stresovou poruchou a tradičné spôsoby liečby u nich zlyhali. Lekári zo štúdie tiež vylúčili tých, ktorí v minulosti trpeli psychózou alebo závislosťou. Pri výskume pacientom ponúkli dve osemhodinové terapeutické sedenia, medzi ktorými bol niekoľkotýždňový odstup a dvanástim z nich podali dávku extázy. Zvyšní ôsmi dostali placebo. O dva mesiace neskôr, desiati z dvanástich pacientov, ktorým podali extázu, zareagovali na liečbu, uviedli výskumníci. Pre porovnanie iba u dvoch z ôsmich pacientov, ktorí užili placebo, nastalo zlepšenie. Z použitia drogy nevyplynuli v štúdii žiadne nežiaduce vplyvy. 

Podľa odborníka na PTSP Simona Wesselyho z King's College London bol však rozsah štúdie veľmi malý a v tomto štádiu je veľmi náročné dospieť k akýmkoľvek záverom. Upozornil však, že "zneužívanie liekov je spojené s mnohými zdravotnými problémami vrátane PTSP. Chcel by som vidieť oveľa viac údajov, predtým než niečo také odporučím". 

Informáciu zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

SITA
Zdroj ©WEBNOVINY

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 138 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.