práve ste tu : Zdravie O zdraví Neželanému tehotenstvu sa dá zabrániť aj päť dní po sexe

Neželanému tehotenstvu sa dá zabrániť aj päť dní po sexe

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Foto: SITA/APBRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) - Neželanému tehotenstvu sa dnes už dá vyhnúť do piatich dní po pohlavnom styku. Ako upozorňujú odborníci, nejde o prerušenie gravidity, ale o zabránenie ovulácii, teda uvoľneniu vajíčka z vaječníka, oplodneniu vajíčka alebo jeho uhniezdeniu v maternici. "Z medicínskeho hľadiska tehotenstvo začína nidáciou, usadením oplodneného vajíčka v maternici, nie oplodnením vajíčka vo vajíčkovode. Táto antikoncepcia predstavuje riešenie a zároveň reaguje na možnosť spermií prežiť v ženskom reprodukčnom trakte a udržať si schopnosť oplodniť vajíčko až do 5 dní po pohlavnom styku," vysvetlil gynekológ Michal Kliment. Liek je dostupný len na predpis od gynekológa pre ženy od 18 rokov výhradne v núdzových prípadoch a nechráni pri nasledujúcom styku. Jeho účinnosť je približne 98 percent.

Otázka núdzovej antikoncepcie sa teda netýka len žien

Podľa výskumov viac ako 50 percent mladých ľudí absolvuje prvý sex bez použitia antikoncepcie. "Stáva sa, že muž nemá kondóm alebo ho má, ale hanbí sa ho použiť, pretože ešte nie je v manipulácii s ním dosť zručný," uviedol psychológ a sexuológ Robert Máthé. "Prvý pohlavný styk je spojený s radosťou, ale aj strachom z neželanej gravidity. U ženy, ale aj u muža môže nastať postkoitálny syndróm, ktorý sa prejavuje pocitmi viny, úzkosťou a strachom. Odporúčam mužom, aby sa v prípade, že nemajú istotu a čisté svedomie, určite zdôverili partnerke, tlmočili jej pochybnosti a spoločne sa rozhodli, čo ďalej. Otázka núdzovej antikoncepcie sa teda netýka len žien, ale aj mužov," povedal psychológ Dušan Fabián.

Pomoc pre zneužité ženy

Okrem zriedkavého či náhodného sexu môže tabletka "do piatich dní po" poslúžiť aj v prípadoch sexuálneho násilia. Zneužité ženy mávajú problém o svojom zážitku hovoriť, a preto potrebujú čas na to, aby zvážili svoje možnosti. K dispozícii sú v lekárňach aj voľnopredajné tabletky, ktoré účinkujú do 72 hodín po pohlavnom styku.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 193 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.