práve ste tu : Zdravie O zdraví Stav pacienta s črevnými problémami sa zlepšil

Stav pacienta s črevnými problémami sa zlepšil

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Foto: Ilustračné foto SITA/APKOŠICE 16. júna (WEBNOVINY) – Zdravotný stav 25-ročného pacienta s črevnými problémami, sepsou a uremickým syndrómom, ktorého preložili minulú stredu z prešovskej FNsP na Kliniku infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a LF UPJŠ sa výrazne zlepšil. Informovala o tom dnes hovorkyňa univerzitnej nemocnice Jaroslava Oravcová. „U pacienta došlo k normalizácii tvorby krvných doštičiek, ustúpili známky sepsy, zápalové parametre poklesli a aj obličkové funkcie majú tendenciu zlepšovať sa, hoci ešte stále vyžaduje dialýzu, no už menej často. Poslednú dialýzu absolvoval pacient dnes a na ďalšiu pôjde v sobotu,“ konštatoval zástupca prednostu kliniky Ladislav Virág.

Pacienta hospitalizovali minulú stredu večer s gastroenteritídou, porušenými parametrami v krvnom obraze a zhoršenou funkciou obličiek. Badateľné boli aj drobné krvácania na koži. Infektológovia preto začali komplexnú liečbu pozostávajúcu z podávania antibiotík, krvných derivátov (hemotransfúzie) a dialýzy. Tú musel spočiatku absolvovať každý deň a teraz už len každý druhý deň. Vzorky pacientovej stolice analyzovali v Ústave lekárskej mikrobiológie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a LF UPJŠ, kde sa nepotvrdila prítomnosť génov kódujúcich produkciu toxínu, ktorý spôsobuje hemolyticko-uremický syndróm a negatívny bol aj výsledok dôkazu prítomnosti shiga toxínu. Podľa Virága nebude pacient ešte v najbližších dňoch prepustený. Do domácej liečby pôjde najskôr v priebehu budúceho týždňa, pokiaľ bude jeho klinický stav priaznivý.

Pacienta hospitalizovali s podozrením, že môže ísť o nákazu spôsobenú podobným kmeňom Escherichia coli, ktorý spôsobil epidémiu. Mikrobiologický rozbor však podozrenie nepotvrdil.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 140 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.