práve ste tu : Zdravie O zdraví Téma neprenosných chorôb otvorí Valné zhromaždenie OSN

Téma neprenosných chorôb otvorí Valné zhromaždenie OSN

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

NEW YORK 19. septembra (WEBNOVINY) - Tohtoročná séria vrcholových stretnutí v newyorskom sídle Organizácie Spojených národov sa v pondelok začne summitom, ktorý je venovaný celosvetovému boju proti takzvaným neprenosným chorobám. Približne 35 svetových lídrov a 50 ministrov zdravotníctva a zahraničných vecí bude počas dvojdňového zasadnutia spoločne hľadať spôsoby, ako zvýšiť prevenciu proti rakovine, cukrovke či ochoreniam srdca. Odhaduje sa, že neprenosným chorobám ročne podľahne vyše 36 miliónov ľudí, z toho približne 80 percent v rozvojových krajinách. Podľa expertov je obzvlášť znepokojujúca situácia v chudobných krajinách Afriky, Ázie a Blízkeho východu.

Členovia OSN v návrhu záverečného vyhlásenia konštatujú, že najzávažnejšie ochorenia z tejto skupiny majú "spoločné rizikové faktory, a to konzumáciu tabaku, neprimerané požívanie alkoholu, nezdravé stravovanie a nedostatok fyzickej aktivity". Neprenosné choroby pritom označujú za "jednu z vážnych výziev pre rozvoj v 21. storočí".

Dvojdňový summit sa koná v rámci 66. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, ktoré otvorili minulý utorok. Od stredy je na programe tradičná všeobecná rozprava, do ktorej sa zapoja desiatky svetových lídrov a ministrov.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 135 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.007 s.