práve ste tu : Zdravie O zdraví Za hnačky u malých detí môžu rotavírusy

Za hnačky u malých detí môžu rotavírusy

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Najťažší priebeh má ochorenie u detí vo veku od 12 do 36 mesiacov

Pavol Šimurka, prednosta Pediatrickej kliniky fakultnej nemocnice v Trenčíne a odborný garant projektu uviedol, že 60 pediatrov z celého Slovenska sa v období od februára do mája 2011 zapojilo do prieskumu zameraného na výskyt rotavírusových gastroenteritíd u detských pacientov.

Títo lekári odobrali spolu 433 vzoriek stolice u akútnych prípadov hnačkovitých ochorení detí vo veku od 0 do piatich rokov. Ako zistili, rotavírusové infekcie tvorili 31,6 percenta zo všetkých prípadov. Najviac zasiahnutá a najťažší priebeh má ochorenie u skupiny detí vo veku od 12 do 36 mesiacov. V tejto vekovej skupine sa výskyt rotavírusových infekcií pohyboval na úrovni 35 - 45 percent zo všetkých prípadov hnačiek. Z hospitalizovaných detí tvorili polovicu pacienti nakazení rotavírusom. BRATISLAVA 27. Septembra (WEBNOVINY) – Podiel rotavírusov na hnačkách u detí do piatich rokov prekračuje 30 percent. Upozorňujú na to odborníci aj pediatri s odvolaním sa na prieskum, ktorý tento rok uskutočnili lekári z celého Slovenska.

Ako dnes v Bratislave povedala novinárom Mária Štefkovičová, riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne, šanca že dieťa do piateho roku života dostane rotavírusovú gastroenteritídu je takmer stopercentná.


Rotavírus sa ťažko zmýva z rúk

Ňou vyvolané hnačky spôsobujú odvodňovanie organizmu a často si vyžadujú hospitalizáciu. Takýto vírus sa prenáša fekálno-orálne, teda priamym kontaktom. Riziko nákazy je preto najväčšie v kolektíve – v jasliach či materskej škole. Okrem toho, rotavírus je veľmi odolný – dá sa veľmi ťažko zmyť, na rukách vydrží niekoľko hodín, na hračkách celé dni a v stolici týždeň aj viac. Znáša dokonca aj prostredie s pH 3,2, takže ho nezabije ani žalúdočná šťava. V jednom mililitri stolice sa nachádza jeden trilión viriónov; na nakazenie dieťaťa ich stačí 10, pričom následky môžu byť veľmi vážne. „Hnačky sa väčšinou bagatelizujú, kým to človek nevidí na tom malom dieťatku,“ povedala odborníčka.


Ako ho Štefkovičová doplnila, z praxe vedia, že na Slovensku je proti rotavírusom zaočkovaných 25 až 30 percent detí. Z nich pre rotavírusovú gastroenteritídu nemuseli za posledných 10 rokov hospitalizovať ani jedno.Očkovanie alebo permanentná dezinfekcia

Štefkovičová vysvetlila, že bojovať proti rotavírusovým infekciám je možné dvoma spôsobmi – permanentnou dezinfekciou priestorov v domácnosti, jasliach, materských školách či nemocniciach, alebo očkovaním. Dezinfekcia má podľa nej neistý dopad, pretože, aj keď ju ľudia vykonávajú, predísť infekcii sa im nedarí. Naopak, s celoplošným očkovaním proti rotavírusom dosahujú krajiny, ktoré ho zaviedli, pozitívne výsledky. V Belgicku sa napríklad už po troch rokov od spustenia celoplošného očkovania počet prípadov rotavírusových infekcií znížil o 70 až 80 percent.

Očkovanie však nielen znižuje riziko nákazy, ale v prípade, ak sa dieťa predsa len nakazí rotavírusovou gastroenteritídou, má ochorenie jeho pričinením miernejší priebeh a spravidla si nevyžaduje hospitalizáciu, pripomenul Šimurka.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 137 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.