práve ste tu : Zdravie O zdraví Projekt Hovorme o tom ukazuje rakovinu z iného uhla pohľadu

Projekt Hovorme o tom ukazuje rakovinu z iného uhla pohľadu

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Neprehliadnite:

Myslite na svoje zdravie na FacebookuPríbehy ľudí otvoria spoločnosti oči

Projekt podporil aj Ľuboš Drgoňa z Národného onkologické ústavu v Bratislave, podľa ktorého sú onkologické ochorenia v našej spoločnosti postrachom.

"Spoločnosť sa tejto téme z uhla pohľadu, ktorý prináša práve tento projekt, doposiaľ až na výnimky vyhýbala. Potenciál úprimných výpovedí od reálnych ľudí, ktorí so svojím ochorením zažívali prehry i víťazstvá, je taký mocný, že podľa môjho názoru je schopný búrať mýty a otvárať spoločnosti oči. A najmä pomáhať - chorým, ich rodinám a blízkym," vyhlásil Drgoňa.Odporúčame:

Kanadskí vedci vytvorili vírus zabíjajúci rakovinové bunky

Medzi používaním mobilov a nádormi nie je spojitosť

Homosexuálni muži sú náchylnejší na vznik rakoviny

Rakovinu bude možné odhaliť dychovým testom

V roku 2011 má zomrieť na rakovinu takmer 1,3 milióna ľudí BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) - Pred niekoľkými týždňami odštartoval nový projekt pre onkologických pacientov s názvom Hovorme o tom, v rámci ktorého jeho organizátori oslovili ľudí, ktorí rakovinu prekonali.

Z ich výpovedí vzniklo množstvo krátkych videí, v ktorých hovoria o tom, ako sa s chorobou dokázali vyrovnať. Tieto videá je možné si pozrieť na webstránke www.hovormeotom.sk.

Projekt Hovorme o tom sa snaží prinavrátiť pacientom pocit vlastnej výnimočnosti, aby samých seba nevnímali iba ako onkologických pacientov, a aby ich tak nevnímala ani spoločnosť.

Projekt vznikol pod záštitou Slovenskej onko-psychologickej spoločnosti a jeho autorkou je Zuzana Truplová, ktorá sa projektom pre onkologických pacientov venuje už niekoľko rokov a sama je bývalou onkologickou pacientkou.

Našou snahou bolo ukázať, že rakovina nemusí znamenať len utrpenie a smrť. Príbehy ľudí, ktorí v projekte účinkujú, sú rôzne, rovnako ako aj spôsoby, akými sa s chorobou vyrovnávali. Čo ich však spája, je odhodlanie podieľať sa na svojom vyliečení aj vlastnými silami, povedala Truplová.

Tvorcovia okrem toho dúfajú, že videorozhovory na www.hovormeotom.sk inšpirujú ľudí k tomu, aby prekonali svoje bloky, začali o svojej chorobe hovoriť a nezostávali s ňou v spoločenskej izolácii.

Videí, ktoré je možné v súčasnosti vidieť na www.hovormeotom.sk, je viac ako 60. Zámerom tvorcov je v nakrúcaní ďalej pokračovať a prinášať nové inšpiratívne výpovede. Ako uviedla Truplová, na základe ohlasov na projekt zo strany pacientov má už dnes nové príbehy, ktoré by v rámci projektu rada spracovala.

"Veľmi sa tešíme zo spätnej väzby ľudí, hlavne pacientov a ich blízkych. Sú pre nás veľkým hnacím motorom v projekte pokračovať a dôkazom, že dokážeme povzbudiť ľudí, ktorí to práve veľmi potrebujú," dodala Truplová.

Agentúru SITA informovala koordinátorka projektu Hovorme o tom Zuzana Truplová.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 139 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.016 s.