práve ste tu : Zdravie O zdraví Wi-Fi signál môže ovplyvniť mužskú plodnosť

Wi-Fi signál môže ovplyvniť mužskú plodnosť

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) - Vedecký výskum naznačuje, že laptopy s bezdrôtovým pripojením môžu negatívne ovplyvniť mužskú plodnosť.

Vedci pozorovali výrazné poškodenie spermií už po štyroch hodinách, počas ktorých vystavili ejakulát Wi-Fi signálu.

Spermie mali horšiu pohyblivosť a tiež nastali zmeny v genetickom kóde, ktorý nesú. Podľa odborníkov to však automaticky neznamená, že sa niečo podobné stane aj v normálnych podmienkach, a odporúčajú ďalší výskum.


Treba ďalší výskum

Výsledky výskumu, v ktorom analyzovali vzorky ejakulátu 29 zdravých mužov, boli zverejnené v časopise Fertility and Sterility. Vedci každú vzorku rozdelili na dve časti a vytvorili im podobné podmienky. Jednu však umiestnili do blízkosti laptopu bezdrôtovo pripojenému k internetu.

Po štyroch hodinách sa v tejto vzorke 25 percent spermií prestalo hýbať a 9 percent z nich malo poškodené DNA.

Spermiám z druhej skupiny sa darilo lepšie - len 14 percent z nich sa prestalo hýbať a len u troch percent pozorovali poškodenie DNA.

"Vylúčené spermie sú obzvlášť citlivé na množstvo faktorov, pretože keď nie sú v tele, už ich nechránia iné telové bunky, tkanivá a tekutiny," tvrdí odborník na plodnosť Allan Pacey. Preto si myslí, že v prípade vplyvu Wi-Fi signálu na mužskú plodnosť je potrebný ďalší podrobný epidemiologický výskum.

"Z iných štúdií však vieme, že prehriatie semenníkov horúcou spodnou časťou laptopu ohrozuje kvalitu spermií," vyjadril sa. "Stalo sa, že si muž spálil penis po tom, ako mal laptop v lone príliš dlho. Takže existuje množstvo dôvodov, prečo treba skúsiť používať počítač na stole," dodal. Podľa neho sa týmto spôsobom muži rovno vyhnú aj teoretickej hrozbe v podobe Wi-Fi signálu. Informácie pochádzajú z webových stránok www.bbc.co.uk a www.dailymail.co.uk.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 138 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.