práve ste tu : Zdravie Zdravie Problémy so žilami môžete začať riešiť na Dňoch zdravých žíl

Problémy so žilami môžete začať riešiť na Dňoch zdravých žíl

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Opúchajú vám nohy, cítite bolesť či kŕče? Môže to byť prejavom raného štádia chronického žilového ochorenia. Aj pre vás je tu tretí ročník projektu Dni zdravých žíl, ktorý sa tento rok uskutoční v období od 13. do 30. marca v takmer 800 ambulanciách všeobecných lekárov po celom Slovensku.

Minulý rok sa na Dňoch zdravých žíl zúčastnilo 2444 pacientov a zistilo sa, že až 80 percent z nich trpí chronickým žilovým ochorením a až tri štvrtiny z nich sa neliečia.


Zistite, ktoré štádium žilového ochorenia máte

Existuje šesť štádií žilového ochorenia. Čím skôr sa s ním rozhodnete bojovať, tým väčšiu šancu na vyliečenie máte. Preto pri spozorovaní ktoréhokoľvek z nižšie uvedených príznakov neváhajte a navštívte lekára, skorá diagnostika je totiž základom toho, aby ochorenie neprešlo do vážnejších štádií, v ktorých je liečba zložitejšia.

V štádiu C0 vás bolia nohy, máte pocit opúchania a ‚ťažkých nôh‘ či kŕče. Neobjavujú sa žiadne viditeľné znaky. Mali by ste zmeniť životný štýl, pomôže medikamentózna a kompresívna liečba. Vyhľadajte praktického lekára.

V štádiu C1 sa dajú pozorovať rozšírené drobné koncové cievy alebo sieťové žily. Liečba je rovnaká ako pri predošlom štádiu, no pridáva sa skleroterapia. Pomôcť vám môže praktický lekár a angiológ.

Štádium C2 sa prejavuje kŕčovým žilami. Okrem zmeny životného štýlu, medikamentóznej, kompresívnej liečby a skleroterapie je možnosťou aj chirurgická liečba. S problémami vám pomôže praktický lekár, angiológ a cievny chirurg.

Štádium C3 sa vyznačuje opuchmi. Zmeňte životný štýl, pomôže vám medikamentózna a kompresívna liečba a angiológ.

V štádiu C4 pozorujete zmeny na koži pripisované ochoreniu žíl, napríklad pigmentáciu, ekzém a lipodermatosklerózu. Odporúča sa rovnaká liečba ako v štádiu C3, no môže vás čakať aj chirurgická liečba. Vyhľadajte angiológa a cievneho chirurga

Trofické zmeny na koži so zahojeným vredom predkolenia žilového pôvodu sa objavujú v štádiu C5.
Pomôže vám rovnaká liečba a lekári ako v predošlom štádiu.

V štádiu C6 prichádzajú trofické zmeny na koži uvedené v štádiu C4 s aktívnym vredom predkolenia žilového pôvodu. Odborníci odporúčajú zmenu životného štýlu a ku medikamentóznej, kompresívnej a chirurgickej liečbe sa pridáva skleroterapia. Navštívte angiológa a cievneho chirurga.


Tipy pre zdravé žily

1. Pohybujte nohami tak často, ako sa dá
Ak musíte počas dňa dlho stáť či sedieť, robte si krátke prestávky a poprechádzajte sa, prípadne aspoň krúžte nohami v členkoch.

2. Športujte
Svojím žilám pomôžete predovšetkým športmi, pri ktorých dochádza k rytmickému pohybu v členkovom kĺbe a svalovej práci lýtkových svalov. Skúste napríklad turistiku, beh, plávanie, tanec či bicyklovanie.


Naopak, nevhodné sú športy, pri ktorých dochádza k nadmerným otrasom či rozširovaniu žíl a následnému spomaleniu žilového návratu. Vyvarujte sa preto tenisu, zjazdového lyžovania, basketbalu či vzpierania.

3. Vyhýbajte sa priamemu pôsobeniu tepla
Horúce kúpele, sauna, opaľovanie či horúce vosky vám pri problémoch so žilami rozhodne nepomôžu.

4. Dbajte na zloženie stravy
Vaša strava by mala obsahovať veľa vlákniny a málo nasýtených tukov. Dôležitý je dostatočný príjem tekutín. Cieľom je predchádzať zápche a nadváhe, ktoré žilový systém zaťažujú.

5. Nenoste tesné oblečenie
Príliš tesné oblečenie tlačí na žily a bráni žilovému návratu.

6. Nenoste obuv s vysokými podpätkami a bez podpätkov
Pre nohy je ideálna obuv s nízkymi 3-4 centimetrovými podpätkami.

7. Gély a mastičky vaše problémy nevyriešia
Ak si všimnete bolesť nôh, opuchy či kŕče, prípadne sa vaše žily stanú viditeľné, treba navštíviť lekára.

Viac informácií nájdete na webovej stránke www.opuchnutenohy.sk.

Štatistika

 
Aktuálne máme 163 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.010 s.