práve ste tu : Zdravie Zdravotníctvo Lekári kvôli zákonu prestali očkovať

Lekári kvôli zákonu prestali očkovať

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) - Lekári na Slovensku prestali očkovať pacientov. Nový zákon o liekoch totiž zmenil spôsob úhrady vakcín, ktoré už poisťovne nemajú uhrádzať lekárňam, ale priamo lekárom.

Predstavitelia odborných spoločností však upozorňujú, že zákon neumožňuje lekárom vakcíny nakupovať od žiadneho člena liekového reťazca - teda od výrobcu, držiteľa registrácie, distribútora, ani od lekárne.

Ministerstvo zdravotníctva podľa svojho predchádzajúceho vyjadrenia odporúča lekárom, aby o nákup vakcín požiadali zdravotnú poisťovňu, ktorá im očkovacie látky objedná aj uhradí.

Ako však uvádza spoločné vyhlásenie Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast, jednotlivých spoločností Slovenskej lekárskej spoločnosti a sekcií pediatrickej a všeobecných lekárov pre dospelých Slovenskej lekárskej komory, poisťovne budú musieť podľa zákona vypísať verejné obstarávanie.


Začarovaný kruh

Ďalším problémom je, že lekári nie sú oprávnení vyberať od pacientov doplatky za lieky, to smie iba lekáreň.

Zdravotná poisťovňa Dôvera však protirečí. Ako uviedla jej PR špecialistka Monika Šimunová, lieky, ktoré sa nachádzajú v Zozname liekov a liečiv v kategórii "AS“, môže lekár vydať v ambulancii a zároveň od pacienta inkasovať doplatok určený v kategorizácii. Ako však upozornila Šimunová, na každé povinné očkovanie existuje aspoň jedna vakcína bez doplatku. Pacient teda na ambulancii nemusí nič platiť.

Podľa Dôvery, poisťovne nemajú zákonnú povinnosť nakupovať vakcíny. "Podľa vyhlášky aj zákona má zdravotná poisťovňa možnosť a nie povinnosť nakupovať lieky pre lekárov," dodala Šimunová. Ako upozornila, mnohí lekári si takéto ambulantné lieky kupujú sami už v súčasnosti. "Od októbra minulého roka tak robia onkológovia, od októbra tohto roka psychiatri," vymenovala Šimunová. "Ako sa ukazuje, tento systém funguje bez problémov, pričom onkológovia predpisujú oveľa drahšie lieky," dodala.

Nie všetky vakcíny však plne hradí poisťovňa. Napriek tomu lekári vo svojom vyhlásení uvádzajú, že sú pripravení obnoviť očkovanie hneď, ako poisťovne zabezpečia vakcíny.

Zámerom zmeny zákona bolo podľa ministerstva zvýšiť bezpečnosť pacientov a udržať účinnosť očkovacích látok. Podľa neho sa totiž stávalo, že sa vakcíny dostávali do rúk lekárov neskoro a v niektorých prípadoch aj poškodené nesprávnym skladovaním či manipuláciou.

Ani tento úmysel však podľa lekárov nevyšiel. Naopak, situáciu im skomplikoval. "Prijaté legislatívne zmeny znemožňujú aj vykonávanie odporúčaných očkovaní, vrátane očkovania v ohniskách, čo môže mať za následok šírenie nebezpečných nákaz medzi obyvateľstvom," varujú lekárske spoločnosti.

Zmenu úhrady vakcín kritizujú odborné spoločnosti už dlhší čas. Upozorňujú, že návrhy zmien ministerstvo vopred nekonzultovalo s odbornou verejnosťou. Majú tiež problémy, kde skladovať nakúpené vakcíny.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 126 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.