práve ste tu : doma Justícia LIPŠIC: Ochrana Harabina stála 167-tisíc eur ročne

LIPŠIC: Ochrana Harabina stála 167-tisíc eur ročne

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
BRATISLAVA 14. júla - Ochrana predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina stála daňových poplatníkov približne 167-tisíc eur ročne, tvrdí minister vnútra Daniel Lipšic. Cena podľa neho odráža aj Harabinovu ochranu počas jeho exotických služobných zahraničných ciest v Austrálii, Brazílii a Číne. Predseda Najvyššieho súdu SR nemal ochranu do roku 2008. "Ochrana bola predsedovi Najvyššieho súdu SR pridelená až vtedy, keď odišiel Štefan Harabin z postu ministra spravodlivosti SR. Nie je zvykom, aby predsedovia najvyšších súdov v štátoch EU mali pridelenú ochranu,“ konštatuje Lipšic.

Harabin: Zrušenie ochrany je politický revanš


Harabinova Kancelária dnes vyhlásila, že Lipšic na seba berie plnú morálnu a politickú zodpovednosť, keď navrhuje stiahnuť Harabinovu ochranu. Takýto postup označila za politický revanš, a nie odborné riadenie Policajného zboru. „Možno práve fyzická likvidácia je jedna z možností ako sa zbaviť názorového oponenta, ktorý patrí medzi sudcov s najviac doživotiami pre vrahov,“ nazdáva sa Harabinova kancelária. Argumentuje, že v minulosti sa predsedovi Najvyššieho súdu viackrát vyhrážali. "Ministerstvo vnútra SR nemá informáciu o tom, že by v súčasnosti predseda Harabin pojednával nejaký závažnejší trestný prípad," reagoval rezort vnútra.

Poslanec a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) hovorí o Lipšicovej osobnej antipatii, ktorá sa premietla do systémových opatrení. "Je nelogické, že sudcovia prvostupňového Špecializovaného trestného súdu požívajú ochranu, ale na odvolacom Najvyššom súde nemá prináležať ani len jeho vedeniu,“ povedal Kaliňák.

Vláda dnes schválila návrh ministra Lipšica, ktorý ruší uznesenie zo 17. decembra 2008. Nový minister prehodnotil ochranu najvyššieho sudcu, aby ušetril. Materiál spred dvoch rokov rozšíril okruh osôb, ktoré môžu využívať ochranu o predsedu Najvyššieho súdu. V predkladacej správe sa však uvádza, že ochrana sa mu poskytuje preto, že bola zriadená Súdna rada, ktorej predsedom sa automaticky zo zákona stáva predseda Najvyššieho súdu SR. „Tým sa výrazne zmenilo aj postavenie predsedu Najvyššieho súdu SR, ktorý sa stal jedným z najvyšších ústavných činiteľov reprezentujúcich súdnictvo a súdnu moc,“ píše sa v predkladacej správe k materiálu z decembra 2008.

SITA
Zdroj ©WEBNOVINY

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 132 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.