práve ste tu : doma Justícia Disciplinárku voči Harabinovi súd bezdôvodne prerušil

Disciplinárku voči Harabinovi súd bezdôvodne prerušil

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

KOŠICE 14. decembra (WEBNOVINY) – Plénum Ústavného súdu (ÚS) Slovenskej republiky pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej na stredajšom neverejnom zasadnutí prerušilo disciplinárne konanie voči predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi.

Ako informovala hovorkyňa súdu Anna Pančurová, návrh na prerušenie konania podal sám Harabin. K uzneseniu pripoja odlišné stanovisko sudkyňa Ľudmila Gajdošíková a sudcovia Juraj Horváth, Lajos Meszáros a Ladislav Orosz.

V tlačovej správe, ktorým ústavný súd informoval o prerušení konania, nie je uvedený dôvod tohto rozhodnutia. Pančurová uviedla, že odôvodnenie bude až v písomnej podobe rozhodnutia.


Predpojatosť sudcov

Plénum v stredu rozhodovalo aj o námietke predpojatosti sudcov Ústavného súdu SR - Petra Brňáka, Ľubomíra Dobríka a Milana Ľalíka podanej ministerkou spravodlivosti SR Luciou Žitňanskou a námietke predpojatosti sudcov Ústavného súdu SR - Ľudmily Gajdošíkovej, Ladislava Orosza, Jána Lubyho, Juraja Horvátha a Sergeja Kohuta podanej predsedom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefanom Harabinom.

Plénum uznesením rozhodlo, že sudcovia Dobrík, Horváth, Ľalík sú vylúčení z výkonu sudcovskej funkcie v konaní vo veci Disciplinárne konanie voči Harabinovi

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská podala voči Harabinovi tri návrhy na disciplinárne konanie. V prípade neumožnenia kontroly ministerstvom financií na Najvyššom súde SR návrhu vyhovela a potrestala Predsedu NS SR Štefana Harbina znížením platu.

Druhý návrh podala ministerka voči Harabinovi pre porušenie pravidla o elektronickom prideľovaní spisov a svojvoľnej zmene zloženia senátu.

Ďalší návrh má šesť bodov, pričom v štyroch ide o závažné previnenia nezlučiteľné s funkciou sudcu. Spojený je s návrhom na dočasné pozastavenie sudcovskej funkcie Štefana Harabina. Pokiaľ ÚS vyhovie jej návrhu, Štefan Harabin príde nielen o funkciu predsedu NS SR, ale aj o funkciu sudcu.návrhu na disciplinárne konanie proti predsedovi NS SR Harabinovi, v konaní o návrhu na dočasné pozastavenie jeho výkonu funkcie sudcu a návrhu na spojenie disciplinárnych konaní vedených proti predsedovi NS SR.

Plénum zároveň rozhodlo, že sudcovia Brňák, Gajdošíková, Luby nie sú vylúčení z výkonu sudcovskej funkcie v konaní vo veci disciplinárne konanie proti Harabinovi, návrhu na dočasné pozastavenie jeho výkonu funkcie sudcu a návrhu na spojenie disciplinárnych konaní vedených proti predsedovi NS SR.

Plénum zamietlo návrh Štefana Harabina na vylúčenie sudcov Sergeja Kohuta a Ladislava Orosza.
K uzneseniu pripájajú odlišné stanovisko sudcovia Ľalík (k celému uzneseniu) a Brňák, Gajdošíková, Horváth, Mészáros a Orosz (k dôvodom uznesenia).

Podľa zákona o ústavnom súde, ak sudca spravodajca neodloží podanie, pripraví vec na predbežné prerokovanie. Ak sa návrh prijme na ďalšie konanie, prerokuje sa v senáte alebo v pléne ústavného súdu.

O návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu Štefana Harabina môže plénum ústavného súdu rozhodovať na predbežnom prerokovaní návrhu na disciplinárne konanie proti predsedovi NS SR, ktorého súčasťou je návrh na dočasné pozastavenie jeho výkonu funkcie sudcu, v prípade, že tento návrh na disciplinárne konanie bude plénom ústavného súdu prijatý na ďalšie konanie.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 135 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.015 s.