práve ste tu : doma Náboženstvo Betlehemské svetlo pokoja začne svoju púť už v pondelok

Betlehemské svetlo pokoja začne svoju púť už v pondelok

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Betlehemské svetlo smeruje na Sibír

Betlehemské svetlo sa ku skautom Podtatranskej skautskej oblasti dostane ešte v noci zo soboty na nedeľu priamo z Bratislavy. Podľa zaužívanej tradície slávnostný program odovzdávania svetla sa každý rok koná na jednej strane spoločnej slovensko-poľskej hranice. V tomto roku sa odovzdávanie uskutoční na poľskej strane.

Slávnostná sv. omša, počas ktorej slovenskí skauti odovzdajú Betlehemské svetlo pokoja, sa prvýkrát v dlhoročnej histórii neuskutoční na pôde skautského centra v Glodówke, ale v Sanktuáriu Matky Božej Fatimskej, v známom turistickom centre mesta Zakopané o 10:00. Betlehemské svetlo bude ďalej putovať cez celé Poľsko a pobaltské krajiny do Ruska až na Sibír. POPRAD 21. novembra (WEBNOVINY) - Betlehemské svetlo pokoja začne svoju púť z Betlehema už tento pondelok 21. novembra.

Priamo v Bazilike narodenia Ježiša Krista v Betleheme ho v pondelok odpália rakúski skauti, ktorí ho následne privezú leteckou linkou do Viedne. Tu bude pokračovať reťaz jeho odpaľovania až v sobotu 10. decembra, kde ho o 14:00 na slávnostnej ceremónii v kostole Sv. Rodiny vo Viedni odovzdajú zástupcom Slovenského skautingu a ďalším takmer dvom desiatkam organizácií susedných štátov.

Slovenskí skauting budú na slávnostnej ceremónii zastupovať skauti z Bošian, Bratislavy a ďalších slovenských miest. Betlehemské svetlo pokoja príjme následne ešte v ten istý deň od slovenských skautov aj prezident SR Ivan Gašparovič, informoval Martin Gallik z Podtatranskej skautskej oblasti.

Betlehemské svetlo pokoja bude v nedeľu 11. decembra pokračovať na svojej púti do severnej časti strednej Európy, keď ho skauti z Podtatranskej skautskej oblasti už tradične odovzdajú poľským skautom ZHP (Zwiazek Harczerstwa Polskiego).


Tradícia na Lomnickom štíte

Podtatranská skautská oblasť bude v rámci tohtoročnej púte Betlehemského svetla pokračovať aj v ďalšej z dlhoročných tradícií. Betlehemské svetlo vynesú na najvyššie obývané miesto na Slovensku - pracovisko observatória Slovenskej akadémie vied na Lomnickom štíte.

S myšlienkou vynesenia svetla na Lomnický štít prišli pred dvadsiatimi rokmi popradskí old skauti a odvtedy sa táto akcia stala tradičným predvianočným podujatím spojeným s Betlehemským svetlom na Slovensku. Úspech akcie do značnej miery závisí aj od počasia. Naposledy v roku 2009 sa pre jeho nepriazeň nedostali skauti ani na Skalnaté pleso. V minulom roku museli zas pre silnejúci vietor presadať na svojej ceste zo Skalnatého plesa v medzistanici Štart na lyžiarsku lanovku, keďže kabínkové lanovky museli z bezpečnostných dôvodov odstaviť.

Tento rok vynesú skauti svetlo na Lomnický štít vo štvrtok 22. decembra v dopoludňajších hodinách. V prípade, ak bude predpoveď počasia nepriaznivá, skauti majú už teraz v spolupráci s prevádzkovateľom lanovky pripravené náhradné riešenie. Je ním vynesenie svetla o deň skôr, prípadne neskôr. Toto tradičné podujatie bude obohatené o nové prvky. Vzhľadom k tomu, že prestupnou stanicou po ceste Betlehemského svetla na Lomnický štít je Skalnaté pleso, rozhodli sa skauti z Podtatranskej skautskej oblasti priniesť toto svetlo aj na Skalnatú chatu a do druhého z observatórií na Skalnatom plese.

Reťaz svetla už pred samotným vynesením na Lomnický štít spojí celé Slovensko v nedeľu 18. decembra, kedy sa od skorého rána rozbehnú vlaky so skautskými posádkami po celej krajine. Počas jedného dňa ho doručia po dvadsiatich hlavných i vedľajších železničných tratiach do 300 miest a obcí Slovenska. Na staniciach už budú čakať skauti s lampášmi a až do Štedrého večera ho budú roznášať v jednotlivých mestách a obciach do tisícok kostolov a farností, nemocníc, azylových domov či domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti. Betlehemské svetlo si budú môcť ľudia odpáliť aj na predvianočných sv. omšiach a

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 128 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.017 s.