práve ste tu : doma Správy SMK chystá nový začiatok, zmenu názvu i stanov

SMK chystá nový začiatok, zmenu názvu i stanov

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 21. apríla (WEBNOVINY) - Stranu maďarskej koalície (SMK) čaká nový začiatok, zhodla sa na tom Republiková rada SMK.

Predseda strany József Berényi požiadal po neúspechu v marcových parlamentných voľbách o vyslovenie dôvery, ktorú mu v sobotu prejavilo 51 zo 66 delegátov.


SMK chystajú veľké zmeny

Teraz bude jeho úlohou pripraviť septembrový kongres, kde sa SMK chystá meniť stanovy. Súčasné pravidlá umožňujú vstup do strany len kandidátovi, ktorého odobrí miestna organizácia. "Chceme to zrušiť, aby nebolo potrebné hlasovať o vstupe nového člena. Keď človek chce vstúpiť do SMK, treba takýchto ľudí pustiť," vyhlásil Berényi.

Otvoriť sa chcú najmä stredným vrstvám a mladým. Člen predsedníctva SMK Pál Csáky hovorí, že na kongrese prednesie aj návrh na zmenu názvu a loga tak, aby sa strana zdynamizovala.


Strana chce oživiť regionálne štruktúry

Na prelome novembra a decembra si bude SMK voliť nových funkcionárov. "Priznám sa, že som sa ešte nerozhodol, či budem opakovane kandidovať," povedal Berényi. Verdikt chce urobiť až koncom leta po diskusii s členmi a regionálnymi organizáciami.

Kandidatúru na predsedu SMK nevylúčil ani Csáky, ktorý na tejto stoličke sedel v minulosti. "Rozhodnem sa niekedy v novembri, ale nevidím zmysel v súperení o nejaké posty v mimoparlamentnej strane," poznamenal Csáky.

Verí, že nové stanovy ako aj redizajn loga a názvu dokážu prinavrátiť silu SMK už v budúcoročných regionálnych voľbách. Dovtedy musia oživiť regionálne štruktúry, pretože zhruba tretina z 10-tisíc členov je neaktívna.


SMK hodnotilo voľby

Vedenie strany hodnotilo možné príčiny neúspechu v parlamentných voľbách.

Podľa Berényiho SMK doplatila na nižšiu voličskú účasť na južnom Slovensku. Priznal, že súperenie s Mostom-Híd demobilizovalo časť voličov, ktorí si nevedeli vybrať a radšej medzi dvomi stranami s promaďarskou politikou, a preto radšej zostali doma. Pozíciu strany v nasledujúcich štyroch rokoch vníma jasne.

"Budeme musieť veľmi tvrdým, ale konštruktívnym spôsobom vystupovať ohľadom vlády Roberta Fica, lebo máme taký dojem, že tí, ktorí sa dostali do parlamentu s hlasmi maďarskej menšiny takým typickým opozičným zoskupením nebudú," konštatoval Berényi.

Štatistika

 
Aktuálne máme 136 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.