práve ste tu : doma Tretí sektor Slováci fandia Obamovi menej než zvyšok Európy

Slováci fandia Obamovi menej než zvyšok Európy

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Keď v roku 2008 končil vo svojej funkcii americký prezident George Bush, fandila mu necelá pätina Európanov.

Jeho nástupca Obama však na starom kontinente už krátko po nástupe zožal úspech a získal si podporu 83 percent ľudí.

Ešte minulý rok prvého čierneho prezidenta Spojených štátov podporovalo aj 76 percent Slovákov, dnes je to už len 58 percent, európsky priemer Obamovej obľúbenosti je 74 percent. Aj tieto údaje vyplývajú z výsledkov prieskumu transatlantických trendov, ktorý od 25. mája do 17. júna robil na vzorke 1 000 respondentov German Marshall Fund.


Za pokles môže ekonomika a vojny

Vo výskume odpovedali obyvatelia dvanástich štátov EÚ ((Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Slovensko, Španielsko, Bulharsko, Rumunsko, Švédsko), občania Spojených štátov a Turecka, a to najmä na otázky týkajúce sa vzťahov medzi Európou a USA, situácie na severe Afriky, v Afganistane či v Iraku, ale aj na ekonomické otázky.

Podľa Theodora Sedgwicka, veľvyslanca USA na Slovensku, je aj táto podpora Obamu u Slovákov stále veľká. Za pokles prezidentovej obľuby môže slabnúca americká ekonomika a fakt, že USA sa nedarí, vyhlásil veľvyslanec počas dnešného zverejňovania výsledkov prieskumu v priestoroch ministerstva zahraničných vecí.
Záchranný fond pre krajiny s rozpočtovými problémami podporuje len 38 percent Slovákov, čo je najmenej v Európe.


Euroval chcú hlavne Taliani

Na druhej strane Slováci sú stále presvedčení, že euro krajine skôr pomohlo ako uškodilo. O tom, že euroval je skutočne potrebný, sú presvedčení najmä Taliani. Podľa prieskumu je podpora eurovalu v tejto krajine 76 percent, európsky priemer sa pohybuje na úrovni 60 percent. Slováci sú skeptickí aj v otázke obratnosti vlády Ivety Radičovej pri zvládaní rôznych ekonomických úloh.

“Tu je to naozaj to, čo ľudia pociťujú na vlastných peňaženkách a to, čo vnímajú najkritickejšie,” objasnila Oľga Gyárfášová, programová riaditeľka Inštitútu pre verejné otázky.

Podľa Gyárfášovej len 31 percent Slovákov je spokojných s tým, ako sa slovenská vláda pasuje s ekonomickými problémami.

O niečo spokojnejší už sú Slováci s výsledkami zahraničnej politiky. S rezortom Mikuláša Dzurindu je podľa prieskumu stotožnených 58 percent obyvateľov. Rovnaký počet opýtaných si myslí, že Slovensko zvláda boj s terorizmom a tiež svoje vzťahy s Ruskom. O niečo menej ľudí – 41 percent – je presvedčených, že dobrú zahraničnú politiku vedieme voči Afganistanu. “V týchto otázkach, čo sa týka Afganistanu, Líbye sú tie čísla nižšie,” vysvetľuje Gyárfášová s tým, že ľudí vzdialené krajiny až tak nezaujímajú.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 139 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.