práve ste tu : Ekonomika Banky Klamať bankám sa nevypláca, majú úverový register

Klamať bankám sa nevypláca, majú úverový register

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) - Nerozvážnosť pri žiadaní ďalších úverov, ak predošlé klient nespláca, môže skomplikovať či dokonca znemožniť získať akýkoľvek úver na dlhé obdobie. Finančné inštitúcie si vedia všetko overiť.

Bankové domy majú svoj úverový register. Žiadatelia o úver si môžu nebankovky a lízingové spoločnosti overiť aj v tom nebankovom. Pre finančné spoločnosti nie je ťažké overiť si, či momentálne čerpá nejaký úver, ale aj to, akú má disciplínu pri jeho splácaní.  Ak poskytovateľ zistí, že boli uvedené nepravdivé údaje pri žiadosti o poskytnutie úveru, klient ho nemusí už vôbec nikdy dostať.


Preverujú v banke i v nebankovke

Ak klient žiada o úver v banke, tá si ho preverí v bankovom registri, v Sociálnej poisťovni i u zamestnávateľa. Banka tak presne pozná záväzky žiadateľa o úver v iných bankách, jeho platobnú disciplínu. Údaje zo Sociálnej poisťovne sú ukazovateľom reálneho príjmu ako i prípadných podlžností. Preto sa neoplatí presviedčať účtovníčku vo firme, aby potvrdila vyšší príjem, ako je reálne poukazovaný na účet alebo vyplácaný v hotovosti.


Za falšovanie paragraf

„Ak poskytovateľ úveru zistí po tom, čo poskytol úver, že klient predložil sfalšované potvrdenia, prípadne, že klient poskytol nepravdivé údaje vo svojej žiadosti o úver, môže podať trestné oznámenie. Klient sa týmto konaním dopustil trestného činu úverového podvodu prípadne podvodu. V prípade preukázania spáchania týchto trestných činov hrozí mu trest odňatia slobody v rozpätí od 1 roka do 15 rokov v závislosti od závažnosti jeho konania,“ vysvetľuje Veronika Slišková zo spoločnosti Provident Financial. Rovnako sa zodpovednosti nevyhne ani tá osoba, ktorá sfalšované potvrdenie vydala, najčastejšie o výške príjmu. „Podľa trestného zákona, ak osoba, ktorá vydá nepravdivé potvrdenie, úmyselne uvádza do omylu samotného poskytovateľa úveru a dopúšťa sa trestného činu podvodu, ktorý sa trestá odňatím slobody od 1 až 15 rokov,“ dodáva Slišková.


Ani nebankovka nepožičia komukoľvek

Opatrnejšie sú pri poskytovaní pôžičiek i nebankové spoločnosti. Ak si klient myslí, že od nich „nebezpečenstvo registra“ nehrozí, mýli sa. Spoločnosť si klienta vyberá a záleží iba na nej, či žiadateľovi poskytne pôžičku.

Každá zodpovedná spoločnosť si dôkladne preverí bonitu žiadateľa.

„Naša spoločnosť poskytne úver iba tým, o ktorých sme presvedčení, že ho dokážu splácať. Žiadateľ o úver musí mať viac ako 18 rokov, platný občiansky preukaz, ako aj trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Rovnako musí predložiť potvrdenie o svojich príjmoch a výdavkoch a preukázať vzťah k nehnuteľnosti, v ktorej býva. Všetky tieto dokumenty slúžia ibak nahliadnutiu. Nevyžadujeme zápezpeku formou ručiteľa alebo ručenie majetkom,“ vysvetlila Diana Priechodská Brodnianska zo spoločnosti Provident Financial.


Za úverový podvod dostal osem rokov

Trest osem rokov odňatia slobody nepodmienečne za pokračujúci úverový podvod potvrdil v januári tohto roka odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 35-ročného Róberta Zrníka z Brezna. Podvodom získal v roku 2006 od OTP Banky Slovensko, Československej obchodnej banky a Ľudovej banky úvery v celkovej výške 7,5 milióna korún, pričom pri žiadostiach použil nepravdivé údaje.


Žena si brala úvery, no nesplácala ich

Obvinenie pre prečin úverového podvodu vzniesol v novembri vyšetrovateľ voči 38-ročnej žene z obce Kladzany v okrese Vranov nad Topľou. Obvinená postupne uzatvorila od februára 2008 do februára 2009 zmluvy na poskytnutie úveru za vyše tisíc eur, pričom v žiadosti uviedla nepravdivé údaje o svojom a manželovom príjme. Úvery sa zaviazala splácať v mesačných splátkach, no po nepravidelných úhradách niekoľkých splátok úvery prestala splácať.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 260 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.