práve ste tu : Ekonomika Banky Európska centrálna banka znížila úroky, aby čelila recesii

Európska centrálna banka znížila úroky, aby čelila recesii

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

FRANKFURT 8. decembra (WEBNOVINY) - Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok rozhodla o znížení úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu, aby čelila riziku recesie a deflácie v eurozóne.

Zníženie úrokových sadzieb naspäť na úroveň 1 % sa všeobecne očakávalo. Banka to urobila krátko pred mimoriadne dôležitým summitom Európskej únie, ktorého cieľom je dohodnúť sa na pláne zastavenia krízy. Francúzsko a Nemecko sa snažia na summite presadiť zmeny v rámci EÚ, ktoré by viedli k väčšej rozpočtovej disciplíne v únii.

Cieľom zníženia sadzieb bolo podporiť ekonomiku eurozóny, o ktorej si ekonómovia myslia, že začiatkom roku 2012 upadne do recesie. "Nie je to nijaké prekvapenie. Bol to ľahký čin," povedal o znížení sadzieb Holger Schmieding, analytik Berenberg Bank. "Jediná vec, na ktorej naozaj záleží, je to, či banka zväčší svoju snahu o zastavenie dlhovej krízy," dodal.

Zdroje agentúry Reuters uviedli, že ECB pravdepodobne začne bankám prvýkrát v histórii ponúkať pôžičky na dva alebo dokonca tri roky, aby zabránila tomu, že kríza eurozóny vyvolá zmrazenie poskytovania úverov.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 253 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.013 s.