práve ste tu : Ekonomika Financie Európska únia neplánuje pomoc španielskym bankám

Európska únia neplánuje pomoc španielskym bankám

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRUSEL 19. apríla (WEBNOVINY) - Európska únia neplánuje využiť svoje krízové fondy na pomoc španielskym bankám. Krajina navyše podľa Európskej komisie (EK) podporu z dočasného Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) ani trvalého Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) nepotrebuje.

"S aktiváciou EFSF alebo ESM na podporu alebo rekapitalizáciu španielskych bánk sa nepočíta," uviedol vo štvrtok hovorca EK Olivier Bailly.

Pomoc z krízových fondov EÚ prichádza do úvahy v prípadoch, kedy sa banky nedokážu rekapitalizovať na trhoch a vlády členských štátov nemajú zdroje na to, aby ich podporili vlastnými silami, spresnil Bailly.

"Toto nie je prípad Španielska. Veríme, že v prípade Španielska to nie je potrebné," zdôraznil hovorca EK.

Špekulácie, že Španielsko požiada o pomoc z krízových mechanizmov EÚ, sa vystupňovali tento týždeň po zverejnení údajov, podľa ktorých podiel nesplácaných úverov na celkovom objeme pôžičiek v španielskych bankách vzrástol vo februári na osemnásťročné maximum.

Zo správy španielskej centrálnej banky vyplýva, že objem nesplácaných úverov predstavoval vo februári 143,8 mld. eur, čiže 8,15 % z celkových úverov. Zvýšil sa tak z úrovne 7,91 % v januári a vyšplhal sa najvyššie od roku 1994.

Centrálna banka považuje úver za nesplácaný vtedy, keď dlžník nezaplatí splátku za tri posledné mesiace. Vláda premiéra Mariano Rajoya si "vyčistenie" bankového sektora stanovila ako jednu z priorít a požaduje od bánk, aby vytvorili rezervy na nesplácané úvery v objeme viac ako 50 mld. eur.

Štatistika

 
Aktuálne máme 166 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.