práve ste tu : Ekonomika Zahraničie Maďarská centrálna banka opäť zvýšila úrokové sadzby

Maďarská centrálna banka opäť zvýšila úrokové sadzby

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BUDAPEŠŤ 20. decembra (WEBNOVINY) - Maďarská centrálna banka v utorok zvýšila úrokové sadzby o 50 bázických bodov na 7 %. Banka k zvýšeniu sadzieb pristúpila už druhý mesiac po sebe. Predtým sadzby od januára tohto roka nemenila.

Banka zvýšila sadzby, aby podporila forint a zlepšila náladu na trhoch, pokiaľ si Budapešť nezabezpečí medzinárodnú pomoc na odvrátenie potenciálnych problémov v budúcom roku.

Zvýšenie úrokových sadzieb bolo v súlade s očakávaniami analytikov, ktorých oslovila agentúra Reuters.

"Neočakávam výrazne dopady na trh, hoci môžeme vidieť, že forint mierne posilňuje. Bude zaujímavé pozorovať komentáre banky a jej novú prognózu ekonomického rastu. Ak sa zníži neistota okolo rokovaní s Medzinárodným menovým fondom (MMF), možno nebude potrebné ďalšie zvyšovanie sadzieb,“ povedal Zoltan Arokszallasi z Erste Bank.

Maďarský forint do 13:23 GMT posilnil na 300,50 HUF/EUR z úrovne 301,50 HUF/EUR pred zvýšením sadzieb.

Maďarská vláda kritizovala menovú politiku centrálnej banky a uviedla, že zvýšenie sadzieb na sedem percent poškodzuje ekonomický rast a tento krok ide proti vývoju udalostí v ostatných členských štátoch EÚ. "Okrem Európskej centrálnej banky, centrálne banky štátov EÚ znižujú úrokové sadzby, aby tým pomohli ekonomickému rastu v ich krajinách,“ uviedlo maďarské ministerstvo hospodárstva vo svojom stanovisku. "Základným cieľom Maďarska je stať sa po kríze jednou z najkonkurencieschopnejších krajín v EÚ,“ uvádza ministerstvo.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 130 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.