práve ste tu : Ekonomika Zahraničie Fitch pre dlhovú krízu zhoršila ratingy UniCredit S.p.A.

Fitch pre dlhovú krízu zhoršila ratingy UniCredit S.p.A.

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

LONDÝN 21. decembra (WEBNOVINY) - UniCredit Bank Slovakia

Členom UniCredit Group je UniCredit Bank Slovakia, ktorej majoritným akcionárom je UniCredit Bank Austria s 99-percentným podielom.

Ministerstvo pôdohospodárstva SR má v UniCredit Bank 0,4-percentný podiel a 0,6 % akcií vlastnia drobní akcionári.

UniCredit Bank vznikla zlúčením UniBanky a HVB Bank Slovakia. Akcionári oboch slovenských bánk 20. februára 2007 definitívne odsúhlasili na mimoriadnych valných zhromaždeniach ich zlúčenie a 1. apríla toho istého roku vznikla nová banka.Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v utorok zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti talianskej banky UniCredit S.p.A. (UniCredit) a oznámila, že pokračuje v monitorovaní ratingov spoločnosti s možnosťou ďalšieho zníženia.

Dlhodobý emisný rating (IDR) banky agentúra znížila na stupeň A- z A a krátkodobý IDR z úrovne F2 na F1. Známku individuálnej bonity UniCredit, tzv. viability rating (VR), agentúra zhoršila na úroveň "a-“ z predchádzajúcej hodnoty "a“.

Zhoršenie ratingu UniCredit nadväzuje na rozhodnutie zo 16. decembra, kedy agentúra Fitch oznámila, že začína prehodnocovať ratingy šiestich štátov eurozóny vrátane Talianska s možnosťou ich zníženia. Agentúra zároveň v utorok pridelila negatívny výhľad aj ďalším siedmim talianskym bankám. Medzi nimi je aj matka slovenskej VÚB banky, spoločnosť Intesa Sanpaolo.

Emisné ratingy a rating individuálnej bonity banky UniCredit podľa agentúry Fitch odrážajú najmä geograficky pestré zastúpenie banky na rôznych dôležitých trhoch, čo prispieva k diverzifikácii príjmovej základne a zlepšuje prístup k financovaniu.

Negatívny výhľad Fitch zdôvodňuje, podobne ako v prípade ratingov talianskeho štátu, najmä výraznými dopadmi dlhovej krízy v eurozóne na hospodársku a finančnú stabilitu. Banku tiež ťaží vysoká miera problémových úverov a nízka ziskovosť, čo platí najmä na domácom talianskom trhu. Možno preto očakávať, že v súčasných náročných podmienkach bude UniCredit pravdepodobne čeliť problémom pri napĺňaní svojich strategických plánov, upozorňuje agentúra.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 150 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.