práve ste tu : Kultúra Film Dvojka odvysiela dokumentárny cyklus Dedičstvo otcov

Dvojka odvysiela dokumentárny cyklus Dedičstvo otcov

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) - Na Veľkonočnú nedeľu o 17:00 odštartuje na Dvojke nový cyklus dokumentárnych filmov s názvom Dedičstvo otcov.

Päťdielna séria dokumentov rozpráva o snahách dobrovoľníkov zachrániť kláštorné komplexy alebo kostolíky na území Slovenska pred ďalším pustnutím a rúcaním, oprášiť ich históriu a uchovať genius loci - ducha miesta pre budúce generácie ako vzácne duchovné dedičstvo.

Ďalšie časti cyklu Dedičstvo otcov odvysiela Dvojka 12., 15., 22. a 29. apríla v rôznych časoch.

Dokumentárne filmy mapujú súčasný stav a históriu národných kultúrnych pamiatok, ktoré boli kedysi významnými centrami náboženského života, kultúry a vzdelanosti, no postupom času a vplyvom rôznych faktorov upadli do zabudnutia.


Stále atraktívne

Hoci sa niektoré objekty rozpadli alebo sa zachovali v ruinálnom stave a ich krásu prostredníctvom hypotetických rekonštrukcií možno len tušiť, nič to neuberá na ich atraktívnosti. Naopak, priam priťahujú záujem turistov a najmä mladých ľudí. Tí sa podieľajú na obnove objektov formou letných mládežníckych táborov, ktoré popri manuálnej práci, pobyte v prírode či spaní na lúke v stanoch ponúkajú množstvo zážitkov, nových priateľstiev, mysterióznu atmosféru a bohatstvo duchovných hodnôt.

Prvé dve časti série sú venované Kláštoru sv. Kataríny Alexandrijskej neďaleko Dechtíc, zvanému Katarínka, v ktorom členovia Rádu sv. Kataríny, tzv. katarínkovci reparujú ruiny objektu a prostredníctvom odborných výskumov odhaľujú jeho dávnu slávu. Ďalšia časť dokumentárneho cyklu sa odohráva v obci Sedliacka Dubová na Orave, kde tzv. klárinkovia z Rádu sv. Kláry opravujú ruiny Kostolíka sv. Kozmu a Damiána.


Do projektu zasiahli dva tvorivé tímy

V Slovenskom raji dobrovoľníci pod vedením archeológa docenta Michala Slivku rekonštruujú ruiny bývalého kláštora kartuziánov tzv. Kláštorisko, o čom hovorí štvrtá časť. V poslednej časti sa predstaví farské spoločenstvo Oprav, František, môj dom, ktoré pomáha obnoviť a zviditeľniť františkánsky kláštor v Kremnici.

Autorom projektu je dramaturg Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Branislav Bukovský. Na realizácii projektu sa podieľali dva tvorivé tímy. Pod dramaturgickým vedením Bernadety Tokárovej vznikli dokumenty Katarínka a Kláštor františkánov v Kremnici, dramaturgiu filmov o Kláštorisku a Dubovej - Colonorum zabezpečoval Branislav Bukovský. Vedúcou výrobného štábu celého cyklu bola Ivana Zlatňanská.

Agentúru SITA informoval hovorca RTVS Richard Šümeghy.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 176 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.