práve ste tu : Svet Európska únia Rozhodnutie o Srbsku padne vo februári, uviedol Van Rompuy

Rozhodnutie o Srbsku padne vo februári, uviedol Van Rompuy

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRUSEL 9. decembra (WEBNOVINY) - Srbsko sa nevzdá svojej európskej budúcnosti

Srbský prezident Boris Tadič v piatok zdôraznil, že jeho krajina sa nevzdá perspektívy členstva v EÚ napriek tomu, že lídri únie odložili rozhodnutie o udelení štatútu kandidáta Srbsku. Tadič vyhlásil, že Srbsko patrí do Európy a akékoľvek iné riešenie by malo vážne dôsledky. "Srbsko sa nemôže vzdať svojej európskej budúcnosti," povedal v reakcii na rozhodnutie Bruselu.Rozhodnutie Európskej únie o udelení štatútu kandidátskej krajiny Srbsku padne vo februári. V piatok to povedal stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. "Jasným cieľom je udeliť Srbsku štatút kandidáta," uistil Van Rompuy.

Zároveň pochválil "odvážne kroky" Belehradu, čo sa týka zatknutia podozrivých vojnových zločincov, ako aj "prvých výsledkov" v snahách o zlepšenie vzťahov s Kosovom. Dodal, že 27-členný blok bude naďalej monitorovať kroky Srbska na zmiernenie regionálneho napätia, pričom vo februári majú o udelení štatútu rozhodnúť ministri zahraničných vecí a o mesiac neskôr ho na summite majú potvrdiť lídri EÚ.

V návrhoch záverov summitu európska dvadsaťsedmička síce oceňuje demokratické reformy, chce však viac dôkazov o pokroku vo vzťahoch s Kosovom. "Za účelom udelenia štatútu kandidátskej krajiny Srbsku v marci Európska rada poveruje (ministrov EÚ), aby preskúmali a potvrdili, či Srbsko dosiahlo ďalší pokrok," uvádza sa podľa diplomatov v návrhu záverov. Tie by mali lídri únie potvrdiť v piatok.

Belehrad dúfal v získanie štatútu už počas tohto summitu EÚ v Bruseli, ešte v poslednej chvíli pred summitom sa pokúsil nakloniť si mienku EÚ vyriešením napätia na svojich hraniciach s Kosovom, ktorého nezávislosť neuznáva.

Cez víkend tamojším etnickým Srbom nariadil, aby odstránili cestné barikády na severe Kosova, ktoré boli v uplynulých mesiacoch dôvodom násilných stretov medzi etnickými Srbmi a príslušníkmi mierových jednotiek NATO (KFOR). Pri nich utrpelo zranenia okolo 50 vojakov aliancie vrátane Nemcov, čo vládu v Berlíne a ďalšie krajiny viedlo k presvedčeniu, že Belehrad pre získanie ich podpory ešte nespravil dosť.

Po sklamaní z Bruselu odstupuje srbskí vicepremiér pre integráciu

Podpredseda srbskej vlády pre európsku integráciu Božidar Djelič v piatok oznámil, že odstupuje zo svojej funkcie v reakcii na sklamanie z najnovšieho summitu Európskej únie, ktorého účastníci napriek očakávaniam Srbsku nepriznali štatút kandidáta na členstvo a rozhodnutie odložili o niekoľko ďalších mesiacov. Ako vyhlásil po skončení summitu pred novinármi v Bruseli, svojim odchodom nechce poukazovať na zlyhanie srbskej politiky, pričom podľa neho ide o čisto osobné rozhodnutie. "Povedal som, že odstúpim, ak nezískame kandidatúru, a dodržím svoje slovo," vysvetli Djelič svoje konanie.

Belehrad do poslednej chvíle neprestával dúfať, že lídri EÚ počas summitu oznámia splnenie podmienok pre oficiálne vyhlásenie Srbska za kandidáta na členstvo v európskom bloku. Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy však v piatok oznámil, že sa tak stane až na februárovom zasadnutí ministrov zahraničných vecí. Djelič takéto rozhodnutie označil za "poľutovaniahodné". Srbský minister Boris Tadič odklad komentoval slovami, že jeho krajina sa napriek sklamaniu nevzdáva perspektívy členstva v EÚ.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 155 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.