práve ste tu : Svet Udalosti Šéf diplomacie Egypta sa ohradzuje voči kritike Clintonovej

Šéf diplomacie Egypta sa ohradzuje voči kritike Clintonovej

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

KÁHIRA 21. decembra (WEBNOVINY) - Egyptský minister zahraničia Muhammad Kámil v stredu vyhlásil, že Egypt nebude akceptovať nijaké miešanie sa do svojich vnútorných záležitostí. Ostro tak reagoval na slová americkej šéfky diplomacie Hillary Clintonovej, ktorá kritizovala zaobchádzanie so ženami v Egypte.

Clintonová v pondelok obvinila porevolučný Egypt z hanebného správania k ženám, z ktorých počas demonštrácií strhávali odev a bili ich. Takéto správanie označila za "šokujúce a hanebné".

Clintonová nezvyčajne tvrdými slovami obvinila nových lídrov krajiny zo zlého zaobchádzania so ženami na uliciach aj v politike od čias vypuknutia pouličných bojov, ktoré zvrhli Husního Mubaraka. "Táto systematická degradácia egyptských žien zneuctieva revolúciu, potupuje štát a jeho predstaviteľov a nie je hodná veľkých ľudí," povedala Clintonová.

"Nedávne udalosti v Egypte boli obzvlášť šokujúce. Ženy boli bité, ponižované na tej istej ulici, kde riskovali svoje životy v revolúcii," povedala Clintonová.

Kritizovala tiež "znepokojujúce spôsoby" vojenských predstaviteľov a hlavných politických strán, ktoré bránia egyptským ženám prístup k rozhodovaniu v krajine. "Ženy sú cieľom bezpečnostných jednotiek ako aj extrémistov," povedala šéfka americkej diplomacie.

Na stránke YouTube kolujú videozáznamy, na ktorých egyptskí vojaci bijú ženy, vyzliekajú ich, na jednom zábere vidno dokonca policajta hroziaceho obuškom staršej vzlykajúcej žene. Aktivisti vyzvali na piatok na masové zhromaždenie, ktorým chcú protestovať proti takýmto útokom na ženy.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 159 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.