práve ste tu : Veda a technika Technológie Prenos čísla za jeden deň bude možný najskôr v budúcom roku

Prenos čísla za jeden deň bude možný najskôr v budúcom roku

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) - Prenos čísla za jeden deň stále nie je realitou a to aj napriek tomu, že zákon o elektronických komunikáciách, ktorý túto novinku zaviedol, vstúpil do platnosti začiatkom novembra tohto roku. Telekomunikačný úrad SR (TÚ SR) totiž momentálne ešte len vyhodnocuje pripomienky k novému všeobecne záväznému právnemu predpisu, ktorý umožní skrátiť prenos čísla na jeden deň.

Keďže pôvodný predpis, ktorý prenos upravoval, s účinnosťou nového zákona zanikol, mobilní operátori sa podľa informácií riaditeľa komunikácie spoločnosti Telefónica Slovakia Reného Paráka vzájomne dohodli, že budú pri prenose čísla pokračovať podľa existujúcich pravidiel.

"Operátori plne rešpektujú návrh TÚ SR na skrátenie prenositeľnosti čísla na jeden deň," uviedol pre agentúru SITA Parák. Podľa neho sa však prechod na nové pravidlá, ktoré umožnia preniesť číslo za jeden deň, očakáva až na jar budúceho roku. Obdobný názor vyjadrilo v pripomienkovom konaní aj Fórum pre komunikačné technológie, ktoré združuje všetky významné telekomunikačné spoločnosti. Podľa fóra by mali nové pravidlá upravujúce samotný postup prenosu čísla ako aj spôsob upozornenia pri volaní na prenesené číslo začať platiť až od 1. mája 2012. Navrhnutý čas je podľa Fóra pre komunikačné technológie potrebný na implementáciu zmien do systémov, procesov a obchodných podmienok.

Telekomunikačný úrad v novej právnej úprave rozdelil samotný prenos čísla po novom na administratívnu a technickú časť. Prvá môže trvať maximálne tri dni, druhú musia operátori v súlade s novým zákonom o elektronických komunikáciách zvládnuť maximálne za jeden deň. Celý proces prenesenia čísla tak môže v konečnom dôsledku trvať maximálne štyri pracovné dni. Podľa pôvodných pravidiel mali operátori na prenos čísla celkovo päť pracovných dní.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 180 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.