práve ste tu : Veda a technika Veda Vedci z SAV vytvorili skrýšu v magnetickom poli

Vedci z SAV vytvorili skrýšu v magnetickom poli

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) - Tím vedcov z Elektrotechnického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) na čele s Fedorom Gömörym zhotovil zaradenie, ktoré dokáže skryť predmety pred magnetickým poľom. Ide o trubičku s priemerom 13 milimetrov a dĺžkou 12 milimetrov vytvorenú z vrstiev supravodivých a feromagnetických materiálov.

Slovenskí odborníci na objave spolupracovali s vedcami z Universitat Autonoma de Barcelona, výsledky ich výskumu zverejnil prestížny časopis Science.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedol Gömöry, supravodivá časť trubičky magnetické pole odtláča, kým feromagnetická vrstva ho zas priťahuje. Výsledkom procesu je nulové magnetické pole vo vnútri trubičky bez akéhokoľvek narušenia poľa okolo neho. Kovový predmet, ktorý sa v nej nachádza, je tak pre magnet neviditeľný.Ide o vôbec prvé experimentálne potvrdenie možnosti vytvoriť takzvaný magnetický plášť neviditeľnosti. Aby táto metóda však fungovala, musí sa trubička ochladiť dusíkom na -195 stupňov Celzia. Takúto teplotu totiž supravodivé materiály potrebujú na dosiahnutie požadovaných vlastností.

Tento výskum by mohol mať praktické využitie napríklad v medicíne - napríklad u ľudí s kardiostimulátorom alebo kochleárnym implantátom, ktorí musia absolvovať magnetickú rezonanciu.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 256 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.