práve ste tu : Veda a technika Vesmír Zem by mal o rok tesne minúť asteroid

Zem by mal o rok tesne minúť asteroid

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

HOUSTON 26. februára (WEBNOVINY) - Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) by planétu Zem mal budúci rok iba tesne minúť asteroid s veľkosťou podobnou telesu, ktoré malo vybuchnúť pred viac ako sto rokmi v ruskej Tunguskej oblasti v Krasnojarskom kraji.

Asteroid s označením 2012 DA14 by sa k povrchu planéty mal priblížiť na menej ako 27-tisíc kilometrov. Stať by sa tak malo vo februári 2013, písala v nedeľu na svojej internetovej stránke NASA, ktorá odhaduje jeho priemer na 40 až 95 metrov.

Výbuch asteroidu niekoľko kilometrov nad zemských povrchom je zrejme najdôveryhodnejšou teóriou o tom, čo sa v roku 1908 v sibírskej tajge stalo. Podľa nej teleso s priemerom asi 50 metrov explodovalo v zemskej atmosfére, pričom jeho výbuch mal byť tisíckrát silnejší ako výbuch atómovej bomby zhodenej Američanmi na japonské mesto Hirošima v roku 1945. Explóziu bolo vtedy počuť do vzdialenosti stoviek kilometrov a tlaková vlna polámala desiatky miliónov stromov na území približne 2000 kilometrov štvorcových

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 209 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.