práve ste tu : Veda a technika Vesmír Na astronautov zo stanice ISS sa rútila časť ruskej rakety

Na astronautov zo stanice ISS sa rútila časť ruskej rakety

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 24. marca (WEBNOVINY) - Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) sa v sobotňajších skorých ranných hodinách musela nakrátko presunúť do únikových modulov Sojuz.

Dôvodom bol blízky prelet vesmírneho odpadu, konkrétne úlomku z vyradenej ruskej rakety. Ten nakoniec preletel vo vzdialenosti 23 kilometrov od ISS. Išlo o tretí prípad v 12-ročnej histórii ISS, keď stanici hrozila kolízia s vesmírnym odpadom.

Podľa vyjadrenia predstaviteľov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) úlomok rakety zaznamenali až v piatok, keď už nebol dostatok času, aby ISS zmenila svoju pozíciu na orbite.

Úlomok síce nebol dostatočne blízko k stanici, aby ju ohrozil, predstavitelia NASA však aj napriek tomu vykonali preventívne bezpečnostné opatrenia. Šestici astronautov preto prikázali, aby sa presunuli do únikových modulov, z ktorých sa späť do hlavných priestorov stanice vrátili o 3:38 SEČ. "Všetko išlo presne podľa plánu, ako sme očakávali. Malý kus vesmírneho odpadu preletel okolo ISS bez toho, aby stanicu zasiahol," uviedol hovorca NASA.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 197 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.