práve ste tu : Zdravie O zdraví Vedci prinášajú smutné správy: Sedením sa zväčšuje zadok

Vedci prinášajú smutné správy: Sedením sa zväčšuje zadok

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) - Vedecký výskum dokázal, že pri sedení pôsobí na zadok tlak, ktorého dôsledkom je jeho zväčšovanie. Podobné účinky na ľudské telo má aj ležanie.

Pomocou experimentu to zistil izraelský vedec Amit Gefen, ktorý sa profesionálne zaoberá preležaninami paralyzovaných ľudí pripútaných na vozík či posteľ. Pri prezeraní záberov ich svalového tkaniva z magnetickej rezonancie zistil, že tukové bunky po čase začnú prenikať do svalov.

Gefen tento fenomén sledoval v sérii pokusov, kde umiestnil vrstvu tukových buniek na kus elastickej látky, ktorú natiahol, čím simuloval tlak. Ďalšej vrstve tukových buniek poskytol rovnaké živiny, no nenatiahol ju. Po dvoch týždňoch obsahovala prvá skupina buniek omnoho väčšie množstvo tuku, pričom po štyroch týždňoch to bolo už o 50 percent viac ako u druhej skupiny.

Tím výskumníkov tiež pomocou podobných experimentov pozoroval, že preadipocyty sa zmenia na tukové bunky a produkujú čoraz viac tuku vtedy, keď sú vystavené dlhým obdobiam mechanického tlaku. To sa deje napríklad pri ležaní a sedení.

"Bunky reagujú na prostredie okolo nich. Tukové bunky produkujú väčšie množstvo triglyceridov (najbežnejší druh tuku v ľudskom tele) rýchlejším tempom, keď ich vystavujeme statickému preťažovaniu," vyjadril sa Gefen.

Výsledky výskumu publikované v časopise American Journal of Physiology - Cell Physiology poukazujú na to, že v boji proti obezite nestačí len sledovať svoj denný príjem kalórií. Treba si tiež dávať pozor na sedavý spôsob života a netráviť väčšinu dňa za stolom.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.dailymail.co.uk.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 144 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.