práve ste tu : Zdravie Zdravotníctvo Vyše deväť miliónov eur bude stáť zavedenie systému platieb

Vyše deväť miliónov eur bude stáť zavedenie systému platieb

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosť (ÚDZS) má na zavedenie DRG systému rozpočtované financie vo výške 9,2 mil. eur.

To zahŕňa nielen zmluvnú cenu s nemeckým Inštitútom pre úhradový systém v nemocniciach, ale aj vzdelávanie, materiálno-technické vybavenie, odborno-konzultačnú činnosť, mzdy, preklady či tlmočenie.

Financovanie zavedenia systému je podľa hovorkyne úradu Radoslavy Muchovej plánované z rozpočtu úradu, zo štátneho rozpočtu a z Európskeho sociálneho fondu.

Úrad zároveň dementuje správy, že náklady na zavedenie DRG systému predstavujú 10 % zdrojov celého systému.

"Na základe zahraničných skúseností ide o predpoklad navýšenia zdrojov v systéme verejného zdravotného poistenia, ktoré by boli potrebné v prvých dvoch rokoch po zavedení DRG v celom systéme verejného zdravotného poistenia, ústavná zdravotná starostlivosť z toho predstavuje asi tretinu, teda približne 120 mil. eur. Aká bude realita, bude otázkou politických rozhodnutí v nasledujúcom ," uviedla Muchová.

Úrad zároveň informoval, že odmieta spochybňovanie platnosti a účinnosti zmluvy, ktorú uzavrel s nemeckým Inštitútom pre úhradový systém v nemocniciach a ktorej predmetom je spolupráca pri vývoji a zavádzaní DRG systému na Slovensku. Ako podľa neho ustanovuje Občiansky zákonník, ak iný zákon ustanovuje povinné zverejnenie zmluvy, zmluva je účinná dňom nasledujúcim po dni jej zverejnenia.


"Úrad v záujme transparentnosti zverejnil zmluvu na webovej stránke úradu 19. decembra 2011, a to v takom rozsahu, aký mu umožňuje zmluvný záväzok s nemeckou stranou. Zmluva je uzavretá v súlade s princípmi medzinárodného súkromného práva a nezverejnenie ceny nemá vplyv na jej platnosť a účinnosť," objasnila hovorkyňa.

Video: Nemecký systém platieb prichádza na Slovensko

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 187 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.